Spletna aplikacija KAMbi mladim pomaga pri izbiri študija in poklica. V aplikaciji mladi preverijo ujemanje svojih kompetenc s posameznimi inženirskimi profili in spoznali poklice iz prakse, ki jih tudi v video zgodbah predstavljajo inženirji.
Spletna aplikacija KAMbi mladim pomaga pri izbiri študija in poklica. V aplikaciji mladi preverijo ujemanje svojih kompetenc s posameznimi inženirskimi profili in spoznali poklice iz prakse, ki jih tudi v video zgodbah predstavljajo inženirji.
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Bločne verige,Robotika,Visokozmogljivo računalništvo,Računalništvo v oblaku,Digitalne veščine
Osnovno
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), drugo
Slovenija
Nacionalna pobuda
Javno
V letih sodelovanja z mladimi smo začutili njihov problem. Če se odločijo za študij angleščine, vedo, kaj jih čaka, saj predmet poznajo iz šolskih klopi. Če pa se odločijo za tehniški študij, elektrotehniko, strojništvo ali računalništvo, pa je to korak v neznano, saj večina tekom šolanja teh področij ne spozna. Zato smo spletno aplikacijo, ki uporabniku pokaže najbolj ustrezen inženirski študij glede na njegove preference, opremili tudi z zgodbami mladih zaposlenih, ki znanje, pridobljeno na inženirskih študijskih smereh, prenašajo v prakso na svojih delovnih mestih. Dijaki si tako lažje predstavljali, kako izgleda dan inženirja, kakšno je njegovo delovno mesto in kakšne aktivnosti opravlja. Aplikacija ne nadomešča drugih že uveljavljenih orodij, ki dijakom pomagajo pri izbiri študija in poklica, ampak se z njimi dopolnjuje.
Poleg tega so potrebe po inženirjih ogromne. Evropa bo do leta 2025 potrebovala pol milijona podatkovnih inženirjev. Tudi Poklicni barometer 2023 ZRSZZ kaže odločen primanjkljaj mnogih inženirskih poklicev. Z aplikacijo KAMbi mlade spoznavamo z inženirskimi poklici in jih spodbujamo k razmisleku o karieri na teh področjih.
Z aplikacijo mladi, starši, strokovni delavci in ostali, z izrisom profila ujemanja pridobijo dodatne informacije o svojih kompetencah in poklicih, ter se potem samostojno in samozavestno odločijo, če jim kateri od STEM (Science, technology, engineering, and mathematics) študijev ustreza. Preverijo lahko tudi kdo od njihovih predhodnikov je izbral ta študij in kako izgleda njegovo ali njeno delo v praksi. Na voljo so tudi podrobnejši opisi inženirskih poklicev, organizacije in podjetja, kjer jih lahko opravljajo ter fakultete, kjer so na voljo ti študijski programi.
Sama aplikacija je sestavljena iz dveh sklopov. V prvem delu so zastavljena vprašanja iz narave dela. Drugi del je namenjen spoznavanju kompetenc inženirjev. Trenutno je v aplikaciji predstavljenih približno 30 zgodb inženirjev in 22 inženirskih smeri, te pa sproti dodajamo in dopolnjujemo.
Aplikacija je nastala v okviru iniciative Inženirke in inženirji bomo! na pobudo družbe Competo, pri pripravi vsebin pa so sodelovali predstavniki Kariernih centrov Univerze v Ljubljani in Zavoda za zaposlovanje Republike Slovenije. Izvedba je bila v rokah programerjev iz podjetja The Right Thing Solutions, ob pomoči študentov s Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru in podjetja Oracle Slovenija. Ime aplikacije je bilo izbrano z natečajem v srednjih šolah konzorcija Inženirke in inženirji bomo, zmagovalno ime so predlagali dijaki Gimnazije Vič.