O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Organizacija
Ministry of Environmental Protection and Regional Development of the Republic of Latvia
Ministrstvo za varstvo okolja in regionalni razvoj Latvije (MoEPRD) je leta 2019 začelo izvajati projekt Digital Transformation of Business Environment (Digi BEST), s katerim se izvaja cilj evropskih strukturnih in investicijskih skladov za teritorialno sodelovanje (INTERREG EUROPE - Program medregionalnega sodelovanja - 2014-2020). V projektu sodeluje sedem partnerjev iz šestih držav/regij: Avstrija, Italija, Latvija, Norveška, Portugalska in Španija (države partnerice). Latvijska univerza v projektu sodeluje kot svetovalni partner.
Cilj pobude je spodbujati in podpirati konkurenčnost MSP ter ponuditi rešitve za digitalno preobrazbo (DT) MSP na evropskem podeželju z uporabo sodobnih tehnologij in novih inovativnih poslovnih metod ter spodbujati trajnostno in vključujočo rast v Evropi in njenih regijah.
V prvi fazi, od avgusta 2019 do julija 2022, je bilo za vsako partnersko državo ocenjeno stanje na področju procesa digitalne preobrazbe MSP, prav tako je bilo izvedeno ozaveščanje in izmenjava izkušenj o izzivih in potrebah ter podpora medregionalnemu procesu učenja o teh temah. Kot rezultat prve faze je vsak projektni partner pripravil akcijski načrt, povezan z izbranim instrumentom politike, za krepitev digitalne preobrazbe v podjetjih. Druga faza projekta se bo izvajala od avgusta 2022 do julija 2023 in bo namenjena izvajanju opredeljenega akcijskega načrta.
Skupno financiranje projekta znaša več kot 1,5 milijona evrov.
Projekt DigiBEST v Latviji
V okviru pobude je bila ustanovljena delovna skupina s predstavniki ministrstva za gospodarstvo, ministrstva za izobraževanje in znanost, ministrstva za varstvo okolja in regionalni razvoj, državnega zavoda za zaposlovanje, Zveze lokalnih oblasti Latvije, Videmske, Kurske, Riške in Zemgalske regije ter občine Jelgava, Center za razvoj kompetenc regije Zemgale, regija Jelgava, Latvijsko združenje za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo, Latvijski IT grozd, Latvijska gospodarska zbornica, Latvijska konfederacija delodajalcev, Latvijsko združenje za odprto tehnologijo, Digitalni center Ventspils, Latvijska agencija za naložbe in razvoj.
V smernicah za digitalno preobrazbo za obdobje 2021-2027 je poudarjeno, da latvijska podjetja še ne izkoriščajo v celoti svojega potenciala digitalizacije (latvijska podjetja zaostajajo za povprečjem EU, pri vključevanju digitalnih tehnologij v podjetja pa ni bil dosežen bistven napredek). Latvijska podjetja še vedno premalo izkoriščajo potencial spletne prodaje blaga in storitev, pri čemer znatno zaostajajo za povprečjem EU glede na odstotek prihodkov iz e-trgovine v MSP. Le 11 % MSP prodaja blago prek spleta, kar je pod povprečjem EU, ki znaša 17,5 %. Tudi delež MSP, ki trgujejo čezmejno, je še vedno pod povprečjem EU, saj jih je le 6,6 % vseh MSP v primerjavi z 8,4 % v EU kot celoti, v povprečju pa le 5,3 % prihodkov MSP prihaja iz spletnega segmenta. Podjetja v omejenem obsegu uporabljajo elektronsko izmenjavo informacij, e-oblačno računalništvo in družbene medije, le 7,7 % podjetij pa uporablja velike količine podatkov.
Pobuda DigiBEST je te izzive obravnavala z različnimi nacionalnimi dejavnostmi.
Izvedena je bila regionalna študija o digitalni preobrazbi in njenem vplivu na MSP, ki je vključevala ankete s podjetniki in vodstvenimi delavci, sledil je medsebojni pregled, v katerem so sodelovali strokovnjaki iz Norveške in Avstrije, da bi ocenili digitalno preobrazbo latvijskih MSP ter pripravili zaključke in priporočila, kako jo spodbujati v Latviji, s čimer bi izboljšali tudi učinek instrumentov politike (ESRR ter Sklad za oživitev gospodarstva in odpornost). Med izvajanjem projekta so bili ugotovljeni tudi primeri dobre prakse - tako v Latviji kot v partnerskih državah - za spodbujanje izmenjave izkušenj in prenosa znanja. Nazadnje je bilo organiziranih 6 sestankov delovnih skupin in 15 individualnih sestankov z deležniki, da bi jih aktivno vključili v dejavnosti, saj imajo deležniki pomembno vlogo pri izvajanju.
Kot rezultat teh dejavnosti je bil razvit Poslovni digitalni načrt (Roadmap) kot orodje za pomoč pri sprejemanju odločitev za oblikovanje akcijskega načrta. Poleg tega je bil kot rezultat priporočil opredeljen regionalni akcijski načrt za obdobje 2022-2023, ki vključuje različne ukrepe: platformo "vse na enem mestu" v smeri digitalne preobrazbe MSP, banko znanja s koristnimi viri za podjetnike in test digitalne zrelosti MSP za zagotavljanje individualnega svetovanja in usposabljanj. Te dejavnosti izvajata latvijska agencija za naložbe in razvoj ter latvijski grozd IT.
Projekt @DigiBEST