Digitalni tematski teden prinaša tehnologijo in digitalna znanja v madžarski javni izobraževalni sistem.
Digitalni tematski teden prinaša tehnologijo in digitalna znanja v madžarski javni izobraževalni sistem.
Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno
Izobraževalne znanosti in izobraževanje učiteljev, podrobneje neopredeljeno
Hungarian Ministry of Human Resources
Madžarska
Nacionalna pobuda
Javno
Digitalni tematski teden je pobuda madžarskega ministrstva za človeške vire iz leta 2016, ki spodbuja odgovorno uporabo tehnologije v izobraževanju ter spodbuja razvoj digitalnih spretnosti učencev in učiteljev. Cilj pobude je tudi razvijati in razširjati inovativne pristope na področju digitalne pedagogike v javnem izobraževalnem sistemu ter razširiti dejavnosti na področju digitalnih spretnosti in pismenosti pri predmetih, ki niso povezani z informacijsko tehnologijo (IT). Digitalni tematski teden, namenjen šolam, učiteljem, učencem, vzgojiteljem in zainteresiranim stranem v madžarskem javnem izobraževalnem sistemu, za en teden združuje več kot 5 000 učiteljev in do 130 000 učencev, ki vsako leto izvedejo približno 2 000 projektov digitalne pedagogike.
Digitalni tematski teden daje učiteljem in učencem priložnost, da razvijejo in izboljšajo svoje digitalne spretnosti s sodelovanjem v različnih in ustvarjalnih projektih na različne teme, povezane z uporabo digitalne tehnologije v izobraževanju. Nekateri pedagoški projekti, ki so nastali v okviru pobude, vključujejo: razvijanje dejavnosti za učence s posebnimi potrebami, pobude, ki s skupnimi projekti spodbujajo sodelovanje med učitelji, ali izmenjavo znanja o vprašanjih, kot sta med drugim digitalna in spletna varnost za otroke. Osnovne informacije in rezultati projektov so obsežno dokumentirani v bazi znanja, ki služi kot navdih in vir idej za dejavnosti digitalnih spretnosti v izobraževalnem kontekstu. Dejavnosti je mogoče tudi neposredno ponoviti, odvisno od njihove ciljne skupine ali konteksta.
Digitalni tematski teden ponuja široko paleto digitalnih izobraževalnih virov v podporo učiteljem in učencem, s posebnim poudarkom na omogočanju izobraževanja na daljavo in učenja zunaj učilnice. V bazi virov projekta lahko učitelji dostopajo do številnih orodij, navodil in smernic za spletno poučevanje na daljavo (nasveti za organizacijo pouka v razredu ali dejavnosti, ki spodbujajo spletno sodelovanje ter uporabo platform in digitalnih orodij). Pedagoška pomoč v obliki vzorčnih projektnih paketov, učnih načrtov in dobrih praks pri spodbujanju digitalnih spretnosti od zgodnjega otroštva je prav tako na voljo v projektni bazi znanja. Podatkovna baza vsebuje tudi več sto virov, namenjenih študentom in učencem, kot so priročniki, učno gradivo, spletni seminarji in video vaje, ki služijo kot dopolnilo digitalnemu izobraževanju.
Teden digitalnih tem je od začetka uspešno spodbujal razvoj širše baze znanja na nacionalni ravni ter izboljšal vključevanje informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) v poučevanje in učenje. Od leta 2019 je bilo izvedenih več kot 3 000 projektov, ki so dosegli skoraj 8 000 učiteljev in 135 000 učencev. Digitalni tematski teden, ki je doslej dosegel 10 % učencev, ponuja prostor za razširljivost in ponovljivost. Pobuda je trajnostna z zagotovljenim javnim financiranjem in danes predstavlja največji dogodek na področju digitalne pedagogike na Madžarskem.