Izboljšanje digitalnih kompetenc učiteljev in digitalne pripravljenosti šol.
Izboljšanje digitalnih kompetenc učiteljev in digitalne pripravljenosti šol.
Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Izobraževalne znanosti in izobraževanje učiteljev, podrobneje neopredeljeno
Croatian Academic and Research Network (CARNET)
Hrvaška
Nacionalna pobuda
Javno
Cilj programa e-šola je okrepiti osnovnošolski in srednješolski izobraževalni sistem na Hrvaškem. Da bi to dosegli, želi program spodbujati digitalno zrelejše šole (tj. šole z visoko stopnjo integracije digitalnih tehnologij) in s sistematičnim pristopom k uporabi tehnologije v šolah utirati pot naprej. Portal, ki ga vodi CARNET, akademska in raziskovalna mreža Creation, ponuja široko paleto usposabljanj, delavnic in orodij, namenjenih učencem in učiteljem.
S tem poudarkom si program prizadeva za povečanje zmogljivosti v šolah ter ustrezno in dosledno pripravo učencev na digitalizacijo na trgu dela. Učitelji so opremljeni z dokumenti, ki podpirajo uporabo digitalnih vsebin in orodij pri pouku, e-dnevnikom, navodili za uporabo opreme, spletno platformo za učenje na daljavo in mrežnimi portali (npr. e-laboratorij za digitalna orodja). Strokovnjak za tehnično podporo (STP) pomaga šolskemu osebju pri uporabi opreme in omrežja iz projekta, po potrebi posodablja operacijske sisteme na opremi in poroča o napakah mreži CARNET.
V pilotnem projektu (2015-2019) so bili preizkušeni organizacijski, tehnološki in izobraževalni vidiki uvajanja informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) v pouk. Izkušnje pilotnega projekta so bile podlaga za razvoj strategije sistema digitalno zrelih šol v osnovnih in srednjih izobraževalnih ustanovah iz Republike Hrvaške, ki se bo izvajal v obdobju 2019-2022. Pobuda podpira dolgoročno trajnost in naložbe v digitalne spretnosti s strateškim okvirom za digitalno zrelost šol in šolskega sistema v Republiki Hrvaški (2030).
Program e-šola je prispeval h krepitvi zmogljivosti s širokim dosegom in vključevanjem ciljne skupine. Pobuda je uspela razdeliti osebno opremo IKT (tablice, računalnike) številnim učencem in učiteljem na Hrvaškem: v pilotni fazi projekta je bilo dobavljenih 26 350 računalnikov, za leto 2021 pa je načrtovana distribucija še 26 755 računalnikov. V pilotnem projektu je sodelovalo več kot 150 šol, mobilne podporne ekipe pa so obiskale več kot 700 šolskih lokacij, da bi do leta 2022 podprle digitalno preobrazbo izobraževalnih procesov. Program e-šol je prispeval k digitalni zrelosti tudi s krepitvijo učenja na daljavo v času pandemije COVID-19 in številnim šolam pomagal doseči srednjo in visoko raven digitalne zrelosti (tj. raven vključevanja digitalnih tehnologij v učenje in poučevanje). Zunanja evalvacija med 250 šolami (2020) je pokazala, da je 100 šol digitalno naprednih, 5 pa digitalno zrelih. Leta 2021 je bil projekt e-šole predstavljen kot primer dobre prakse na področju digitalnih spretnosti in delovnih mest na konferenci na temo kohezijske politike in naložb v digitalno izobraževanje, ki jo je organiziralo Ministrstvo za regionalni razvoj in sklade EU v sodelovanju z Evropsko komisijo.