O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Slovenija ima med vsemi državami EU največji delež diplomantk na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, in sicer 20,5 na 1000 oseb v starosti od 20 do 29 let, kaže raziskava Evropske komisije.
Skoraj 6, 6 milijona znanstvenic in inženirk oz. 41 % vseh zaposlenih v znanosti in inženirstvu predstavljajo ženske po navedbi Eurostata za leto 2020. Najslabše so bile ženske zastopane v predelovalnih dejavnostih, kjer je njihova zastopanost le 22 %, medtem ko je bila zastopanost spolov v storitveni dejavnosti bolj uravnotežena z 46 % zaposlenih žensk. Delež znanstvenic in inženirk v letu 2020 se močno razlikuje tudi med državami članicami Evropske unije. Najvišji delež znanstvenic in inženirk beležijo v Litvi z 52 %, najnižji delež pa beležijo na Madžarskem s skromnimi 31%. V Sloveniji je ta odstotek 37%.
Medeja Lončar, direktorica Siemens Slovenija in predsednica uprave Siemens Hrvaška in direktorica Siemens Srbija, pobudnica izbora Inženirka leta, pravi: »Če želimo biti kot nacija uspešni, bomo morali imeti veliko tehnološkega znanja tudi v prihodnosti in zato se nam zdi pomembno, da promoviramo inženirske poklice tudi med dekleti.«
Inženirka leta je letni dogodek, ki poteka že četrto leto zapored. V izboru je do sedaj sodelovalo že več kot 140 udeleženk. Sam izbor Inženirka leta ni tekmovanje ampak je dogodek namenjen promociji inženirskih poklicev in navdihu mlajšim generacijam deklet. Ob tem pa želi nasloviti problem ´nevidnosti´ inženirk v družbi. Cilj izbora je s spoznavanjem slovenskih inženirk pokazati, kako zanimive stvari počnejo in kako s svojim znanjem in delom prispevajo k napredku.
Zmagovalka izbora Inženirka leta je izbrana iz skupine 10 nominiranih inženirk prihajajočih iz slovenskih podjetij, organizacij in ostalih združenj. Nominiranke so ocenjene glede na izobrazbo, starost, organizacijo oz. zaposlovalca, področje dela, dosedanjo pojavnost in poklicno usmeritev. Po tem merilu odkrivajo potencial pestre izbire poklicne poti, ki jo omogoča inženirski poklic, in kaj vse lahko inženirke na svoji poklicni poti dosežejo.
Mnenje o tem, da je inženirski poklic pretežno domena moških, se vse bolj umika realnosti. Tudi na inženirkah svet stoji. Še več, danes je vsak inženirski poklic primeren za dekleta,« pa pojasnjuje Darko Švetak, glavni in odgovorni urednik revije IRT3000, soorganizator izbora.
Pokrovitelj projekta Inženirka leta je Predsednik Republike Slovenije, g. Borut Pahor. Gospod Pahor je tudi gostil slavnostno razglasitev Inženirka leta 2021 v prostorih Predsedniške palače.
Izbor, ki je nastal na pobudo Siemens Slovenija, je del iniciative Inženirke in inženirji bomo!. Poteka v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade.