O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Organizacija
Institute of Information and Communication Technologies (IICT-BAS)
Cilj projekta NITRO Clubs EU je vzpostaviti mrežo robotskih klubov IcT, še pomembneje pa je, da bo projekt zagotovil infrastrukturo, znanje in izkušnje ter orodja za trajnostni razvoj in nadaljnjo širitev izven meja projekta.
Glavni cilj projektne skupine je prispevati h krepitvi odprtega, inovativnega izobraževanja o ključnih omogočitvenih tehnologijah (KET) v partnerskih državah in regiji. Projekt NITRO Clubs EU, ki se izvaja v Romuniji, Bolgariji in na Slovaškem, predvideva vzpostavitev mreže klubov Robo IcT, njegov cilj pa je vzpostaviti več orodij za izpopolnjevanje in usposabljanja na področju robotike.
Glavne projektne dejavnosti in rezultati
- Izobraževalna platforma NITRO - sklop programskih orodij za programiranje in daljinsko upravljanje izobraževalnih robotov. V okviru projekta bo na podlagi stroškovno naravnanega izobraževalnega mobilnega robota, opremljenega z mikrokrmilnikom, združljivim z Arduinom, in različnimi senzorji, razvita programska platforma za izvajanje različnih nalog edutainment (izobraževanje z zabavo).
- Virtualni robotski laboratorij - namen virtualnega robotskega laboratorija je omogočiti učencem (po končanih nalogah, povezanih z izdelavo in programiranjem izobraževalnega mobilnega robota), da pridobijo vrhunsko razumevanje in nekaj praktičnih izkušenj v naprednejših temah robotike, ne da bi za to potrebovali drago opremo (napredni mobilni robot, laserski skenerji in kamere RGB-D itd.).
- Tečaji IT Robo Clubs - cilj tečajev je učencem in njihovim učiteljem predstaviti osnove robotike, mehanike in kinematike, krmilnikov, strojne opreme, senzorjev in aktuatorjev, razvoja programske opreme in programiranja robotov. Pridobljeno znanje bo učencem omogočilo načrtovanje, krmiljenje in programiranje izobraževalnega mobilnega robota za naslednje naloge: sledenje črti, reševanje labirinta, izogibanje oviram in daljinsko upravljanje.
- Zbirka orodij za učitelje - niz videoposnetkov, kako se usposabljati, in vodnikov o izobraževalni vsebini, vaje na visoki ravni, pedagoške smernice in zbirka pogosto zastavljenih vprašanj za usposabljanje in podporo učiteljem.
- Platforma IT Robo Games - programska platforma za upravljanje igrificiranih tekmovanj dijakov šol za poklicno izobraževanje in usposabljanje iz različnih držav. Virtualno zbirališče omogoča izmenjavo idej in gradiv med člani skupnosti ter odprtih izobraževalnih virov (OER) in upravljanje tekmovanj.
- IT Robo olimpijada - ta dejavnost temelji na inovativni in v prihodnost usmerjeni metodologiji, pravilih in pogojih za izvedbo robotskih tekmovanj v naslednjih disciplinah: sledenje črti, reševanje labirinta in izogibanje oviram, ki so uvedene v realnem času, ter ročno daljinsko upravljanje izobraževalnih robotov. Tekmovanja med udeleženci Robo olimpijade bodo pripomogla k izobraževanju večjega števila učencev na multidisciplinarnem znanstvenem področju robotike, ki vključuje mehaniko, strojno in programsko opremo ter senzorje in senzorske sisteme.
Zakaj je to dobra praksa?
Klubi NITRO EU dosegajo visoke rezultate na področju trajnosti. Učinkovito bodo rezultati projekta zasnovani tako, da bodo ostali na voljo in dostopni ljudem tudi po zaključku življenjskega cikla projekta.
Pobuda ima tudi močno mednarodno razsežnost, saj vključuje več projektnih partnerjev in jo je mogoče ponoviti v drugih okoliščinah, ciljnih skupinah in državah. Partnerji projekta NITRO Clubs EU, ki ga vodi bolgarski Inštitut za informacijske in komunikacijske tehnologije (IICT), so:
- Srednja šola za naravoslovje in matematiko "Hristo Smirnenski" Pernik - PMG, Bolgarija
- Srednja strokovna šola za elektrotehniko in elektroniko "M.V.Lomonosov", Bolgarija
- Profesionalna Gimnazia Po Elektrotehnika I Avtomatika, Bolgarija
- Univerza POLITEHNICA v Bukarešti, Romunija
- Nacionalno združenje javnih knjižničarjev in knjižnic v Romuniji - ANBPR, Romunija
- Technicka Univerzita V Kosiciach, Slovaška
- Stredna Priemyselna Skola Elektrotechnicka, Košice, Slovaška
V projektu sodelujejo tudi pridruženi partnerji. Med njimi so Bolgarsko robotsko združenje, Inštitut za mehaniko trdnih teles Bolgarskega robotskega združenja in Inštitut za mehaniko trdnih teles Romunske akademije.