O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Interdiscplinarne izobraževalne aktivnosti/izidi, pretežno informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT)
Spoznajte pobudo
Ekipa, ki stoji za pobudo FutureLab50+, se obrača na iskalce zaposlitve z osnovnim digitalnim znanjem in jih vabi, da se pridružijo interaktivni sobi pobega v okviru pobude. Izjemna značilnost je, da so v tej sobi pobega vloge zamenjane, saj se morajo brezposelni postaviti v vlogo zaposlovalca. Ta pristop bistveno izboljša razumevanje postopka zaposlovanja in udeležencem zagotovi dragocene izkušnje, ki jih lahko uporabijo pri prihodnjem iskanju zaposlitve. Po tej izkušnji pobude dopolnijo ponudbo storitev z delavnico in bootcampom, da se za vsakega udeleženca oblikuje osebni načrt digitalnega razvoja. Video napovednik o sobi pobega je na voljo na tej povezavi.
Vključene organizacije so razvile uspešen program od, za in z iskalci zaposlitve, ki jim omogoča, da zagotovijo
- vlaganje v digitalne spretnosti izplača
- lahko več ljudi sodeluje v družbi
- je delovno aktivno prebivalstvo pripravljeno na trg dela, ki je vse bolj digitaliziran
Uporaba sobe pobega zagotavlja interaktivni in zabavni pristop, s katerim se udeleženci učijo in razvijajo. S svojim razširljivim pristopom želimo navdihniti druge države. Začeli smo lokalno v svojem mestu Utrecht, nato pa je tudi Rotterdam začel z lokalno izdajo in zdaj vemo, da smo dejavni po vsej državi.
Fundacija JobOn od leta 2013 razvija programe za iskalce zaposlitve in je bila vedno ključni akter pri krepitvi (digitalnih) veščin. Organizacija je ciljno skupino dosegla z vzpostavljanjem lokalnih mrež in oblikovanjem ambasadorjev s prostovoljci po vsej državi. Ti ambasadorji so bili deležni spletnih seminarjev, usposabljanj in navdihujočih prostovoljskih dni, prek katerih so lahko opozarjali na programe za razvoj spretnosti. Fundacija je zelo dejavna tudi na družbenih medijih, kjer deli članke, fotografije in videoposnetke ter redno razširja svoje dejavnosti z ustvarjalnimi kampanjami v sodelovanju s študenti.
Organizacije, ki stojijo za projektom FutureLab50+, trdijo, da je digitalno usposobljena delovna sila eden od stebrov za zagotavljanje konkurenčne Evrope. Zato je bil projekt namenjen velikemu širokemu srednjemu segmentu ljudi, ki imajo osnovna znanja in spretnosti in še lahko povečajo svoje kompetence, da bi se lahko bolje povezali z digitalno preobrazbo na trgu dela. V okviru pobude je bil uporabljen začetni test, katerega namen je bil ugotoviti, kakšna je trenutna raven digitalnih spretnosti ljudi, vključenih v projekt. Glede na to, da so bili projekti namenjeni ljudem, ki so želeli izboljšati svoje digitalne spretnosti, so bili tisti, ki so pokazali zelo nizko raven digitalnih spretnosti ali pa jih sploh niso imeli, napoteni k partnerskim organizacijam, ki so se ukvarjale z določeno skupino.
Zakaj je program Teach for future tako pomemben?
Na trgu dela zelo primanjkuje poklicev, povezanih s sektorjem IKT, ki zahtevajo digitalna znanja in spretnosti, hkrati pa je doma še vedno veliko ljudi, ki so brezposelni. To je deloma posledica neskladja zaradi pomanjkanja dCigitalnih spretnosti na trgu dela, kjer se spremembe dogajajo s svetlobno hitrostjo. Digitalizacija se povečuje na več področjih, od umetne inteligence do kibernetske varnosti in robotizacije, hkrati pa se vse bolj širijo lažne novice in deepfakes.
Današnji najstniki odraščajo s tehnologijo, starejše ciljne skupine pa se včasih soočajo z vse večjimi izzivi, kako se približati novim tehnologijam in se jih naučiti pravilno uporabljati v poklicnem okolju. Številni delavci na zaslonih niso dovolj digitalno usposobljeni, njihovo zadovoljstvo pri delu je manjše, produktivnost pa nizka. Program je pokazal, da se lahko vsakdo razvija in da se morajo zlasti ljudje 50+ učiti znova ter da je učenje lahko zabavno.
To so temeljni razlogi, zaradi katerih je fundacija JobOn v sodelovanju z občino Rotterdam in občino Utrecht razvila drugačen, a učinkovit razvojni program, ki ga je uspešno opravilo 650 iskalcev zaposlitve in je prinesel dokazane rezultate. FutureLab je brezplačen in dostopen program, ki zagotavlja, da ljudje pridobijo miselnost rasti in razvijajo svoje digitalne spretnosti.
Zakaj je program FutureLab50+ dobra praksa?
V okviru programa se je usposabljalo več kot 650 iskalcev zaposlitve. Leta 2022 je pobuda vključevala 12 različnih skupin, ki so začele program, od takrat pa se je program razširil. Trenutno raziskovalna agencija izvaja tudi študijo učinka, ki se poglablja v učinke programa FutureLab.
Glavni rezultati:
- 75 % udeležencev je po zaključku navedlo, da imajo boljši vpogled v vpliv digitalizacije na trg dela.
- 67 % udeležencev meni, da so izboljšali svoje digitalno znanje in spretnosti
- 78 % udeležencev je po zaključku navedlo, da se bolje zavedajo svojih digitalnih spretnosti
- 98 % udeležencev priporoča FutureLab drugim iskalcem zaposlitve
- Po uspešnem prvem projektu je fundacija začela z novimi sodelovanji s ciljem, da do leta 2023 usposobi 1000 ljudi.
Projekt se je začel za iskalce zaposlitve, vendar si organizacije, ki stojijo za programom, prizadevajo podpreti razvoj digitalnih spretnosti zaposlenih. Zato so začele vzpostavljati partnerstva s podjetji po vsej državi. Trenutno se ne povečuje le potreba po vlaganju v digitalne spretnosti, temveč je v osebnem akcijskem načrtu brezposelnega nujno določiti tudi ustrezne nadaljnje ukrepe, saj je učni proces dolgoročna zaveza in ga je treba skrbno načrtovati. Ta pristop je spodbudil sedanje sodelovanje z različnimi ponudniki tečajev in usposabljanj, tako da lahko udeleženci po končanem usposabljanju nadaljujejo svoj osebni razvoj.
Projekt je pokazal, da so starejše generacije zelo zainteresirane in sposobne učiti se ter izboljšati svoje digitalne spretnosti. Bistveni vidik je sposobnost zagotavljanja raznolikega, izobraževalnega in navdihujočega spletnega odkrivanja.