O financiranju
Digitalna tehnologija/specializacija
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Visokozmogljivo računalništvo,Računalništvo v oblaku,Digitalne veščine
Stopnja digitalnih veščin
Cilj programa Digitalna Evropa je povečati tehnološko suverenost Evrope in uvesti digitalne rešitve na trg v korist državljanov, javne uprave in podjetij, hkrati pa prispevati k ciljem evropskega zelenega dogovora. Z načrtovanim skupnim proračunom v višini 7,5 milijarde EUR v sedmih letih bo program Digitalna Evropa pospešil gospodarsko okrevanje in oblikoval digitalno preobrazbo evropske družbe in gospodarstva, kar bo koristilo zlasti malim in srednje velikim podjetjem.
Cilj glavnega delovnega programa (delovni program DIGITALNA Evropa 2023-2024), vrednega 909,5 milijona EUR, je okrepiti ključne digitalne zmogljivosti EU s poudarkom na ključnih področjih, kot so tehnologije za varstvo podnebja in okolja, podatki, umetna inteligenca, oblak, kibernetska varnost, napredna digitalna znanja in spretnosti ter uvajanje za najboljšo uporabo teh tehnologij. Poleg tega si prizadeva okrepiti spretnosti, povezane s polprevodniško industrijo in ustanoviti akademijo za spretnosti na področju kibernetske varnosti za namene preusposabljanja in izpopolnjevanja s posebnim poudarkom na potrebah MSP in javne uprave. Program se osredotoča tudi na krepitev digitalnih spretnosti mladih, zlasti deklet, ki so na tem področju pogosto premalo zastopane.
Delovni program kibernetske varnosti
Komisija je objavila tudi poseben delovni program, ki se osredotoča na kibernetsko varnost, s proračunom v višini 375 milijonov EUR za obdobje 2023-2024. Delovni program za kibernetsko varnost bo podpiral krepitev zmogljivosti nacionalnih in čezmejnih varnostnih operativnih centrov, kar bo omogočilo vzpostavitev naprednih sistemov za odkrivanje groženj in analizo kibernetskih incidentov. Omogočil bo tudi krepitev zmogljivosti na področju kibernetske varnosti prek nacionalnih koordinacijskih centrov in financiral projekte, ki podpirajo industrijo, zlasti mala in srednja podjetja ter zagonska podjetja, pri izpolnjevanju regulativnih zahtev na področju kibernetske varnosti.