Sestavljeni indeks, ki ocenjuje digitalno uspešnost držav članic EU ter spremlja in prikazuje napredek.
Sestavljeni indeks, ki ocenjuje digitalno uspešnost držav članic EU ter spremlja in prikazuje napredek.
Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Metodologije
European Commission
Evropska unija
Angleščina
EU pobuda
Zelo uspešni,Osebe v terciarnem izobraževanju (EQF 6),Osebe z 0-3 letnimi delovnimi izkušnjami,Osebe s 3-10 letnimi delovnimi izkušnjami,Osebe z 10+ leti delovnih izkušenj
Indeks digitalnega gospodarstva in družbe (DESI) je sestavljeni indeks, ki povzema pomembne kazalnike digitalne uspešnosti Evrope in spremlja razvoj držav članic EU v petih glavnih razsežnostih: Povezljivost, človeški kapital, uporaba interneta, vključevanje digitalne tehnologije in digitalne javne storitve. Evropska komisija z indeksom DESI od leta 2014 spremlja digitalni napredek držav članic. DESI vsako leto vključuje profile držav, ki državam članicam pomagajo pri opredelitvi področij, na katerih je treba prednostno ukrepati, in ponujajo analizo na evropski ravni na ključnih digitalnih področjih.
Razsežnost človeškega kapitala v okviru indeksa DESI se osredotoča zlasti na spretnosti, zaposlovanje ter trende na trgu dela in v izobraževanju. Ponuja primerjalne podatke o tem, kako Evropejci uporabljajo internet in digitalne naprave (osnovna digitalna znanja in spretnosti), ter o dejavnostih, ki vključujejo naprednejša znanja in spretnosti na področju informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT). DESI spremlja tudi število diplomantov na tem področju, % zaposlenih v sektorju IKT in drugo.
Indeks ponuja podatke o digitalizaciji in konkurenčnosti posamezne države članice ter pomaga oblikovalcem politik, javnim uslužbencem, vladam in regionalnim upravam ter občinam pri prilagajanju prednostnih področij in vlaganju vanje na podlagi pristopa, ki temelji na dokazih. Prav tako lahko organom in zakonodajalcem pomaga pri oblikovanju rešitev in ukrepov, ki odražajo trenutne trende na trgu dela in izpolnjujejo zahteve prihodnosti.
Ker indeks ponuja informacije o različnih trendih, povezanih s trgom dela in splošnim poslovnim okoljem, je lahko koristen za podjetja in organizacije, ki želijo razširiti svoje poslovanje v druge države in se poglobiti v določene tržne trende. Nenazadnje je lahko DESI zanimiv tudi za državljane, ki želijo primerjati stopnjo razvoja svoje matične države članice in odkriti zbirne podatke o uspešnosti, digitalizaciji, ravni znanja in spretnosti ter druge.
Poročila DESI 2022 so bila objavljena 28. julija 2022. Temeljijo predvsem na podatkih iz leta 2021 in spremljajo napredek držav članic EU na digitalnem področju. Čeprav so države članice EU med pandemijo COVID-19 dosegle napredek pri svojih prizadevanjih za digitalizacijo, se še vedno trudijo odpraviti vrzeli na področju digitalnih spretnosti, spremeniti MSP v digitalna podjetja in postaviti najsodobnejša omrežja 5G.
Podatki iz poročila DESI za leto 2022 kažejo, da ima le 54 % Evropejcev, starih od 16 do 74 let, vsaj osnovna digitalna znanja. Poleg tega tudi 9 milijonov strokovnjakov za IKT v EU ne dosega cilja EU, ki je 20 milijonov strokovnjakov do leta 2030, in ne zadostuje za odpravo pomanjkanja znanj in spretnosti, s katerim se zdaj soočajo podjetja, MSP in organizacije, čeprav je med letoma 2020 in 2021 na trg dela vstopilo 500.000 strokovnjakov za IKT. Rezultati iz leta 2022 kažejo, da večina držav članic sicer dosega napredek pri digitalni preobrazbi, vendar podjetja bistvenih digitalnih tehnologij, kot sta umetna inteligenca (AI) in veliki podatki, še vedno ne uporabljajo pogosto.
Kljub temu je na splošno opazen pozitiven trend konvergence: EU še naprej izboljšuje svojo raven digitalizacije, države članice, ki so začele na nižjih ravneh, pa s hitrejšo širitvijo postopoma dohitevajo zaostanek. Zlasti Italija, Poljska in Grčija so v zadnjih petih letih z doslednimi naložbami in večjo politično osredotočenostjo na digitalno tehnologijo, ki so jih podpirala tudi evropska sredstva, znatno izboljšale svoje ocene DESI.
Prejšnjo različico indeksa DESI je Evropska komisija objavila 12. novembra 2021. Poročilo DESI 2021 vsebuje pomembne posodobitve, ki odražajo glavne spremembe, do katerih je prišlo zaradi pandemije COVID-19. Nova poročila večinoma temeljijo na podatkih iz leta 2020, njihov namen pa je zagotoviti nekaj vpogleda v ključne spremembe stanja digitalnega gospodarstva in družbe po prvem letu pandemije v Evropi.
Letošnja izdaja odraža tudi dve novi pomembni politični pobudi, ki sta bili sproženi, da bi v prihodnjih letih vplivali na digitalno preobrazbo v EU: z novimi ukrepi za spodbujanje digitalne preobrazbe, ki so jih sprejele posamezne države članice EU. Poročila o državah DESI vključujejo zlasti zbirni pregled digitalnih naložb in reform v načrtih za oživitev in odpornost za 22 načrtov, ki jih je Svet že sprejel.