Referenčni center Evropske unije za poklicno izobraževanje in usposabljanje ter vseživljenjsko učenje.
Referenčni center Evropske unije za poklicno izobraževanje in usposabljanje ter vseživljenjsko učenje.
Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
EU pobuda
Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja (Cedefop) je agencija Evropske unije s sedežem v Solunu v Grčiji in pisarnami v Bruslju v Belgiji. Evropska agencija je bila ustanovljena leta 1975 na podlagi sporazuma med državami članicami, ki so bile del predhodnice Evropske unije, Evropske gospodarske skupnosti (EEC), kot odgovor na nujno potrebo po izboljšanju poklicnega izobraževanja in usposabljanja. Agencija združuje številne zainteresirane strani, kot so oblikovalci politik, organizacije delodajalcev in sindikati, ustanove za usposabljanje, učitelji in vodje usposabljanja ter učenci vseh starosti.
V sodelovanju z Evropsko komisijo, nacionalnimi vladami in zainteresiranimi stranmi Cedefop opravlja več nalog. Agencija pripravlja analize politik na področju statistike zaposlovanja v Evropi in ponuja interaktivni zemljevid, ki vsebuje vizualne podatke o izobraževanju in usposabljanju za vsako državo članico. Skupaj s številnimi publikacijami, rezultati projektov in dobrimi praksami na področju poklicnega izobraževanja in usposabljanja lahko zaposleni v javnem in zasebnem sektorju ter zainteresirani državljani dostopajo tudi do poročil za posamezne države, analitike in trendov na področju digitalne tehnologije.
Cedefop podpira tudi nacionalne vlade in javne institucije ter dejavnosti za spodbujanje digitalne pismenosti, vseživljenjskega učenja in poklicnega razvoja v vseh starostnih skupinah in poklicih. Agencija sodeluje pri ugotavljanju potreb po znanju in spretnostih z evropsko raziskavo o spretnostih in delovnih mestih (ESJS), ki je vseevropska raziskava za spremljanje zahtev po znanju in spretnostih ter neskladij med njimi, podpira pa tudi izobraževanje odraslih in mobilnost delovne sile na evropskih trgih dela. Cedefop prav tako obvešča o razvoju evropskih politik poklicnega izobraževanja in usposabljanja (PIU) ter prispeva k njihovemu izvajanju v državah članicah.
Cedefop prispeva k zasnovi, oblikovanju in podpira izvajanje skupnih evropskih orodij, kot so evropsko ogrodje kvalifikacij (EQF), Europass (skupni evropski okvir za digitalne kompetence, priznane v vseh državah članicah) in interaktivna platforma Skills Panorama. Cilj dela centra Cedefop je izboljšati pogoje in priložnosti na področju zaposlovanja z ukrepi za lažji vstop mladih na trg dela, podporo brezposelnim in podzaposlenim pri preusposabljanju in izpopolnjevanju ter pomoč osebam, ki predčasno opustijo šolanje, pri ponovnem vključevanju v izobraževalni sistem.