Omogočanje industriji EU, da prevzame vodilno vlogo ter spodbudi dvojno digitalno in zeleno tranzicijo v Evropi.
Omogočanje industriji EU, da prevzame vodilno vlogo ter spodbudi dvojno digitalno in zeleno tranzicijo v Evropi.
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Bločne verige,Robotika,Razširjena resničnost,Navidezna resničnost,Visokozmogljivo računalništvo,Strojno učenje,Računalništvo v oblaku,5G,Telekomunikacije,Wifi,Kvantno računalništvo,Razvoj programske opreme,Razvoj mobilnih aplikacij,Razvoj spletnih rešitev,Mikroelektronika
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
EU pobuda
Evropska komisija je 10. marca 2020 začela izvajati evropsko industrijsko strategijo z jasno nalogo, da podpre industrijo EU, da bo vodilna pri prehodu na podnebno nevtralnost ter večjo povezljivost in digitalizacijo med sektorji in državami članicami EU. Dan po objavi industrijske strategije EU je agencija Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pri Združenih narodih zdravstveno krizo COVID-19 uvrstila med svetovne pandemije.
Industrijska strategija EU vključuje ukrepe, katerih cilj je podpreti mala in srednje velika podjetja (MSP) in zagonska podjetja ter pospešiti digitalni in zeleni prehod, hkrati pa podpirati zaposlovanje in zmanjšati regulativne ovire za podjetja. V tem okviru strategija obravnava tudi vpliv krize COVID-19 na evropsko gospodarstvo in družbo, vključno z njenim učinkom na različne ekosisteme, podjetja in MSP. Kriza COVID-19 je še posebej prizadela MSP: 60 % jih je poročalo o zmanjšanju letnega prometa in skupnih prihodkov v letu 2020, približno 1,4 milijona zaposlenih v MSP pa je bilo odpuščenih. Poleg tega naj bi približno polovica podjetij leta 2021 manj vlagala, trgovina med državami članicami EU pa se je v drugi polovici leta 2020 zmanjšala za 24 %. Po trenutnih ocenah se je zaradi vpliva COVID-19 gospodarstvo EU zmanjšalo za več kot 6 %. Poleg tega je kriza COVID-19 prisilila k zaprtju evropskih meja, kar je začasno ustavilo prost pretok ljudi, blaga in storitev ter povzročilo motnje v globalnih dobavnih verigah, premaknilo povpraševanje in zmanjšalo razpoložljivost osnovnih izdelkov in storitev.
Uvedba ukrepov, katerih cilj je podpreti in okrepiti odpornost in stabilnost evropskega enotnega trga, vključno z naslednjimi:
Spremljanje in upravljanje odvisnosti za nudenje podpore evropski odprti strateški avtonomiji, predvidevanje pomanjkanja v dobavni verigi in izboljšanje evropske avtonomije na ključnih področjih. Drugi ukrepi v tem okviru vključujejo: