Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
EU pobuda
Švedsko predsedstvo Sveta Evropske unije in Evropska komisija sta 15. in 16. junija v Stockholmu gostila digitalno skupščino za leto 2023, letos na temo digitalne, odprte in varne Evrope.
V okviru programa dvodnevnega dogodka je enota Evropske komisije GD CNECT, Interaktivne tehnologije, digitalno za kulturo in izobraževanje, v sodelovanju s platformo za digitalne spretnosti in delovna mesta organizirala sejo z naslovom Pospeševanje naprednih digitalnih spretnosti v evropskih MSP.
Osrednja tema razprave je bila, kako lahko pospešimo izpopolnjevanje delovne sile in vodstva v malih in srednjih podjetjih (MSP) z naprednimi digitalnimi spretnostmi, ki jih potrebujejo za inovativnost in rast na zelo uspešen in trajnosten način.
Anne Bajart iz Evropske komisije je odprla razpravo in postavila okvir za razpravo naslednjih govornikov, ki so razpravljali na podlagi praktičnih primerov in dobrih praks iz vse Evrope.
V video sporočilu iz Ukrajine je nastopila Anastasia Bondar, namestnica ukrajinskega ministra za digitalni razvoj, digitalne preobrazbe in digitalizacijo, ki je predstavila pobudo Save the Ukrainian Monuments (SUM), katere cilj je z digitalizacijo ohraniti ukrajinsko kulturno dediščino in spomenike pred vojnim uničenjem.
Ana Andrjc, predstavnica švedske nacionalne koalicije za digitalna znanja in spretnosti ter delovna mesta, je predstavila švedsko koalicijsko mrežo in poudarila vrzel v znanju in spretnostih na področju IKT na Švedskem: za popolno podporo rasti lokalne industrije je potrebnih 70.000 strokovnjakov. Ana je predstavila tekočo kampanjo za privabljanje in usposabljanje novih talentov na področju IKT: "Addera tech" ("Add tech") je namenjena svetovanju, navdihovanju in usposabljanju prihodnjih digitalnih strokovnjakov, da bi zapolnili vrzel v znanju in spretnostih na Švedskem.
Osrednji del zasedanja je bila panelna razprava, ki jo je vodil Vitis Faure Tilgaard iz Evropske komisije, v njej pa so sodelovali visoki govorniki iz industrijskega sektorja, akademskega sveta in centrov za digitalne inovacije.
Antonio Grasso, direktor za politiko pri združenju Digital SME Alliance, je predstavil perspektivo industrije in poudaril raznolikost MSP in sektorjev, kjer so nekatera že digitalizirana, druga pa so šele na začetku poti digitalizacije. V teh razmerah je vloga tistega dela industrije, ki je že digitaliziran, pri spodbujanju razvoja spretnosti vseh industrijskih ekosistemov temeljnega pomena. Antonio je izpostavil tudi potrebo po "osnovnih digitalnih spretnostih, ki navzkrižno kontaminirajo vse industrijske ekosisteme".
Horacio González-Vélez predstavljal akademski in raziskovalni vidik. Gonzalo je vodja centra za kompetence v oblaku na National College of Ireland, zastopal pa je tudi stališče nedavno uvedenega programa DEP Master "Digital4Business", ki je posebej namenjen izpopolnjevanju delovne sile. Njegov recept za zmanjšanje vrzeli v digitalnem znanju v Evropi je osredotočen na izobraževanje, predvsem pa na dostop do izobraževanja. Poudaril je potrebo po pravih programih za podporo sedanji in prihodnji delovni sili ter navedel magistrski program Digital4Business kot konkreten primer usposabljanja, razvitega z malimi in srednje velikimi podjetji in za njih.
Temeljnega pomena za razpravo je bilo stališče dveh govornikov iz digitalnih inovacijskih središč: Aiga Irmeja, izvršna direktorica digitalnega inovacijskega vozlišča IT grozda v Latviji, in Irina Toma, koordinatorka digitalnega inovacijskega vozlišča FIT v Romuniji. V središču razprave je bila potreba po aktiviranju sinergij in ustvarjanju skladnega ekosistema, pri čemer je bilo poudarjeno, da so bile najboljše prakse pri izpopolnjevanju MSP tiste, ki so aktivirale več deležnikov, pri čemer so neposredno vključevale tudi ciljno javnost, podjetnike in njihove ekipe.