CompTIA's European Tech Hiring Trends 2021 kaže trenutne in prihodnje trende za tehnološka delovna mesta, ki odražajo prehod v digitalna okolja po krizi Covid-19.
CompTIA's European Tech Hiring Trends 2021 kaže trenutne in prihodnje trende za tehnološka delovna mesta, ki odražajo prehod v digitalna okolja po krizi Covid-19.
Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
Mednarodna pobuda
Združenje CompTIA (Computing Technology Industry Association) je objavilo svoje evropske trende zaposlovanja na področju tehnologije za leto 2021. V poročilu je bilo analiziranih 10 evropskih trgov, med njimi Belgija, Češka, Francija, Italija, Nemčija, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Romunija in Španija. Spoznanja združenja CompTIA so med drugim namenjena delodajalcem, oblikovalcem politik in iskalcem zaposlitve, namenjena pa so poudarjanju vpliva Covid-19 na zaposlovanje ter trenutnih in prihodnjih trendov za tehnološka delovna mesta.
Zaradi negotovosti, ki jo je v letu 2020 povzročila pandemija Covid-19, je v številnih organizacijah prišlo do stagnacije pri zaposlovanju novega osebja. Zato se je v začetku leta 2021 povečalo zaposlovanje za zapolnitev delovnih mest, ki so bila prej odložena. V prvem četrtletju letošnjega leta se je skupna aktivnost zaposlovanja, merjena z objavami delodajalcev za tehnološka delovna mesta, povečala za 9 %; če jo primerjamo s tretjim četrtletjem leta 2020, je povečanje 40-odstotno. Obstaja jasno povpraševanje po tehnoloških kompetencah, ki naj bi bile bolj prisotne v podjetjih - ne le v smislu rezultatov, ki jih ustvarjajo, temveč tudi njihovih notranjih procesov in delovnih tokov ter optimizacije tehnologije za najučinkovitejše pristope. Delodajalci v desetih državah, ocenjenih v tej študiji, so v prvem četrtletju leta 2021 objavili skoraj 900.000 oglasov za delo, kar kaže na jasen porast po pandemiji, saj se številni sektorji selijo v digitalna okolja.
Ker se digitalna tehnologija vse bolj vključuje v vsakdanje življenje, se bo povečalo tudi povpraševanje po tehničnih kompetencah. Zato trenutni trendi kažejo na rast kategorij delovnih mest, ki so bolj tehnološke narave. Vedno pogosteje se iščejo delovna mesta, kot so razvijalci programske opreme in omrežni tehniki, v večini držav pa vzorec kaže, da v evropskih državah, zajetih v tem poročilu, največji delež objavljenih delovnih mest predstavlja vloga razvijalca programske opreme. Opozoriti je treba tudi, da za bolj nišna nova tehnološka področja, kot je umetna inteligenca, ni tako veliko objav delovnih mest, vendar to ne pomeni, da se zaposlovanje ne povečuje. Zaposlovalci lahko za iskanje enega samega kandidata uporabijo zaposlitvene vire, zato se zdi, da je dejavnost zaposlovanja manjša, vendar se dejansko število posameznikov, ki se zaposlijo, le povečuje.
Spreminjajo se tudi spretnosti, ki jih zahtevajo delodajalci; zaposlovalci na splošno iščejo dobro usposobljene kandidate za tehnološka delovna mesta. To odraža naravo inovacij na področju tehnologije - zaželena niso le tehnična znanja, kot sta programiranje in Java, temveč tudi mehke veščine, kot sta sposobnost dela v skupini in storitev za stranke. Iskanje kandidatov, ki imajo mehke in tehnične spretnosti, poudarja, da tehnologija ni povezana le z neposrednim tehnološkim izdelkom ali storitvijo, ki jo ponuja podjetje, temveč tudi s poslovnimi aplikacijami in posledicami ter razumevanjem, kaj lahko tehnologija naredi za organizacijo in za stranke.
Na splošno je največ osebja na tehničnih delovnih mestih želel zaposliti sektor IKT in komunikacij, ki mu tesno sledijo proizvodni sektor, upravne storitve in finančne storitve. Povečanje števila ustvarjenih in zasedenih tehničnih delovnih mest v sektorju IKT morda sprva ni presenetljivo, vendar le še dodatno dokazuje naraščanje pomena digitalne industrije. Poleg tega sektor IKT, ki mu med drugim sledita proizvodni sektor in sektor finančnih storitev, kaže na sedanjo in prihodnjo digitalizacijo vseh panog - digitalna znanja in spretnosti ter z njimi povezane mehke veščine bodo še naprej vse bolj iskane, saj bodo kompetence, potrebne za delovanje v digitalnem okolju, bistvenega pomena.
© CompTIA