Pomanjkanje žensk v IKT ševedno predstavlja velik problem. Glede na Eurostatovo študijo iz leta 2021 je v EU le 19,1 % delavcev na področju IKT žensk. Ta nizek trend se odraža tudi v Sloveniji, kjer je 15 % delavcev v IKT žensk, na Slovaškem s 14,9 % žensk v IKT in na Češkem z le 10 %.
Preteklo leto so se tri nacionalne digitalne koalicije, slovaška, češka in slovenska povezale, da bi z vrsto dogodkov, imenovanih Girls & ICT, ozaveščale in spodbujale mlade, zlasti dekleta, o priložnostih, ki jih ponujajo digitalizacija, digitalna preobrazba in sektor IKT na splošno. Na spletnih seminarjih je posamezno sodelovalo 12 zanimivih žensk z navdihujočimi zgodbami o svoji poklicni poti in izzivih, ki so jih morale premagati, da so v svetu IKT prišle do točke, kjer so danes. Razpravljale so o priložnostih, ki jih prinaša digitalna preobrazba in udeleženkam predstavile različne možnosti zaposlitve, kariere in študija na področju IKT.
Ravno v počastitev dneva ''Girls in ICT'' se želimo zahvaliti tudi našim navdihujočim ženskam, ki so delile svoje karierne poti v IKT v okviru naših dogodkov Girls in ICT vol. 1 in Girls in ICT vol. 2 iz Slovenije, Češke in Slovaške.
- Aida Kamišalić Latifić, inženirka leta 2019 iz Slovenije, je vzornica številnim ženskam na področju razvoja programske opreme in umetne inteligence. Njeno delo in prispevek na področju uporabne matematike in računalništva sta bila večkrat nagrajena, njeni projekti pa imajo širok doseg in uporabo v različnih panogah.
- Tanja Bivic Pnkalar, predsednica združenja Blockchain Alliance Europe iz Slovenije, je močan glasnik na področju veriženja blokov in digitalne identitete. S svojim delom in sodelovanjem na različnih forumih in dogodkih prispeva k oblikovanju boljšega in varnejšega digitalnega okolja za vse.
- Eva Pavlikova iz podjetja Česko.digital je vidna osebnost na področju digitalne preobrazbe in se bori za digitalne pravice. Njeno delo in zavzetost sta pomembna za izboljšanje digitalne pismenosti in varnosti, zato ima velik vpliv na družbo.
- Eva Nečasová je ustanoviteljica projekta AI for Kids, ki se osredotoča na interaktivno izobraževanje in razvoj aplikacij za otroke. Njeno delo prispeva k razvoju tehnološke pismenosti v zgodnjem otroštvu ter otrokom pomaga razvijati ustvarjalnost in spretnosti na področju informacijske tehnologije.
- Zuzana Molčanová je vodja industrijskega izobraževanja pri Microsoftu na Slovaškem. Njeno delo in predanost sta usmerjena v izboljšanje tehnološke pismenosti in digitalne vključenosti, kar prispeva k boljši pripravljenosti in strokovni usposobljenosti ljudi na področju IT.
- Lenka Hlinková je ustanoviteljica organizacije Women's Algorithm, ki ženskam pomaga pridobiti osnovno znanje o programiranju in IKT. Njeno delo in predanost sta pomembna za spodbujanje enakosti spolov na področju IT in za boljšo vključenost žensk na tem področju.
- Andrea Ubrežiová je produktna vodja na Ministrstvu za naložbe, regionalni razvoj in informatizacijo v Slovaški republiki. S svojim delom prispeva k modernizaciji in informatizaciji javne uprave ter izboljšanju storitev države za državljane.
- Anna Záhorčáková je direktorica prodaje v podjetju DITEC in ambasadorka žensk v IT, ki s svojimi izkušnjami in strokovnim znanjem pomaga strankam s področja IT izboljšati in optimizirati njihovo poslovanje, organizira delavnice za dekleta in tekmovanje za srednješolke s področja IT.
- Jasna Hengović dela kot razvijalka programske opreme v podjetju Cosylab v Sloveniji. Njeno delo vključuje razvoj in implementacijo programske opreme za različne zdravstvene ustanove.
- Lara Topol je prva glavna operaterka jedrskega reaktorja v jedrski elektrarni v Sloveniji. S svojim delom prispeva k zagotavljanju energetske neodvisnosti države.
- Barbora Buhnová je profesorica in mednarodno priznana strokovnjakinja z Masarykove univerze na Češkem. S svojim delovanjem podpira izobraževanje žensk na področju informacijske tehnologije in povečanje njihove zastopanosti na tem področju.
- Tereza Bartoníčková dela kot svetovalka in podpornica v kibernetskih silah na Češkem. Je ustanoviteljica think-tank trusta Czech Internet Institute. S svojim delom prispeva k večji kibernetski varnosti in zaščiti države pred kibernetskimi napadi.
Tudi zaradi njihovih prizadevanj in dela postaja področje IKT bolj dostopno ženskam in se spodbuja večjo vključenost žensk na tem področju. Njihovi zgledi kažejo, da so lahko tudi ženske voditeljice in inovatorke na področju IKT ter pomagajo premagovati stereotipe na tem področju.