O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Leta 2017 je imela več kot polovica evropskih podjetij, ki so zaposlovala (ali poskušala zaposliti) strokovnjake za IKT, težave pri zapolnjevanju prostih delovnih mest. Stanje je bile še posebej izrazito, ko je šlo za potrebo po naprednih digitalnih znanjih, ki jih potrebujemo za delovna mesta, ki so povezana z umetno inteligenco (UI).
Digitalizacija je v zadnjem desetletju v Evropski uniji (EU) ustvarila 2 milijona novih delovnih mest, do leta 2030 se na področju IKT pričakuje še 7,75 milijona novih delovnih mest. Kar je najpomembneje, od 14 % do 47 % sedanjih delovnih mest je ogroženih zaradi avtomatizacije, povezane s tehnologijo umetne inteligence. Prehodi delavcev, prilagoditve in zahteve po znanju in spretnostih bodo pomembni izzivi, s katerimi se bo treba soočiti pri prilagajanju na prihajajočo dobo umetne inteligence. Za obvladovanje prehodov, ki jih prinašata avtomatizacija in umetna inteligenca, bo vloga izobraževalnih sistemov ključnega pomena.
Glavni cilj projekta je razviti lokalne ekosisteme za podporo izpopolnjevanju in prekvalifikaciji delovne sile z neposrednim vključevanjem lokalnih skupnosti, da bi zgradili v človeka in družbo usmerjeno umetno inteligenco.
Gospodarska zbornica Slovenije in Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani v projektu sodelujeta skupaj s 13 partnerji iz različnih evropskih držav.