O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Razvoj programske opreme,Razvoj mobilnih aplikacij,Razvoj spletnih rešitev,Digitalne veščine
Stopnja digitalnih veščin
Kot izhaja iz omenjenih dokumentov, bodo v naslednjih petih letih podjetja oz organizacije potrebovale še več razvijalcev programske opreme kot jih potrebujejo danes. Zapolnjevanje vrzeli med ponudbo in povpraševanjem je ključno, saj bo pomanjkanje omenjenih profil vedno bolj problematično.
Na vprašanje pomanjkanje strokovnjakov na področju programske opreme odgovarja že omenjena strategija Software Skills Strategy for Europe, ki predstavlja strokovna priporočila in ukrepe za usposabljanja, nadgradnjo znanja in prekvalifikacijo posameznikov, ki so zaposleni na področju programske opreme. Naslavlja glavne izzive, s katerimi se soočajo organizacije ter ponudniki izobraževanj in usposabljanj.
V študiji je več kot 70 % organizacij poročalo, da je ena od glavnih težav pri izpopolnjevanju in prekvalifikaciji ta, da strokovnjaki za programsko opremo nimajo dovolj časa za usposabljanje. Podjetja pa se morajo zavedati tega, da poteka učenje zaposlenih med samim delovnim procesom. Učenje novih veščin zato ne sme postati “dodatno” delo ali breme zaposlenega poleg že obstoječih delovnih nalog, ki jih ima.
Strokovnjaki na področju razvoja programske opreme potrebujejo bolj prilagodljive učne poti, saj si ne morejo privoščiti, da bi svoje delovne obveznosti prenehali izvajati za dalj časa.
Strategija ESSA tako ozavešča predvsem o konceptih in metodah učenja in usposabljanja za oblikovanje tržno prilagojenih učnih načrtov in programov poklicnega izobraževanja in usposabljanja.
Strategija temelji na že uporabljenih primerih dobre prakse podjetij in ponudnikov izobraževanj, ki so z vključitvijo novih procesov in načinov učenja ter usposabljanja, kot je npr. igrifikacija ali učenje na delovnem mestu, odgovorili na neposredne izzive sektorja programske opreme.