O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Evropska komisija je 28. julija objavila nove rezultate indeksa digitalnega gospodarstva in družbe (DESI) za leto 2022, ki spremlja digitalno uspešnost Evrope in napredek, ki so ga države EU dosegle vsako leto.
Poročila DESI za leto 2022 temeljijo predvsem na podatkih za leto 2021 in spremljajo napredek, dosežen v državah članicah EU na digitalnem področju. Čeprav so države članice EU med pandemijo COVID-19 dosegle napredek pri prizadevanjih za digitalizacijo, si še vedno prizadevajo zapolniti vrzeli v digitalnih znanjih in spretnostih, MSP preoblikovati v digitalna podjetja in vzpostaviti najsodobnejša omrežja 5G. Kljub temu si je EU močno prizadevala za podporo digitalni preobrazbi: skoraj 127 milijard evrov namenjenih reformam in naložbam v digitalnem sektorju, je mehanizem za okrevanje in odpornost edinstvena priložnost za pospešitev digitalne preobrazbe, ki si je EU in njene države članice ne morejo privoščiti.
Resnična digitalna preobrazba zahteva odločilen korak naprej pri pridobivanju digitalnih znanj in spretnosti državljanov. Ljudje brez potrebnih digitalnih znanj in spretnosti lahko zaostanejo, saj digitalne tehnologije postajajo nujen sestavni del vsakdanjega življenja in udeležbe v družbi. Podatki iz poročila o indeksu DESI za leto 2022 kažejo, da ima le 54 % Evropejcev, starih od 16 do 74 let, vsaj osnovna digitalna znanja in spretnosti. Cilj digitalnega desetletja je vsaj 80 % državljanov do leta 2030.
Trenjutno 9 milijonov strokovnjakov za IKT v EU še zdaleč ne dosega cilja EU, ki je da bi bilo do leta 2030 20 milijonov strokovnjakov na področju.
Rezultati za leto 2022 kažejo, da čeprav večina držav članic napreduje pri digitalni preobrazbi, podjetja še vedno ne uporabljajo veliko bistvenih digitalnih tehnologij, kot sta umetna inteligenca in velepodatki. Hitro je treba vzpostaviti povezovalno infrastrukturo zlasti 5G, ki je potrebna za zelo inovativne storitve in aplikacije. Finska, Danska, Nizozemska in Švedska ostajajo vodilne države EU. Vendar je celo v tem primeru sprejetje najsodobnejših digitalnih tehnologij, kot sta umetna inteligenca in velepodatki, še vedno približno 30 %, kar močno zaostaja za ciljem 75 %, določenim za digitalno desetletje do leta 2030. To je deloma tudi posledica znatnega pomanjkanja znanj in spretnosti, ki ovira splošni napredek in povzroča digitalno izključenost.
Kljub temu obstaja na splošno pozitiven trend konvergence: EU še naprej izboljšuje svojo raven digitalizacije, države članice, ki so začele na nižjih ravneh, pa postopoma dohitevajo s hitrejšim širjenjem. Zlasti Italija, Poljska in Grčija so v preteklih petih letih znatno povečale svoje ocene indeksa DESI z doslednimi naložbami in večjim političnim poudarkom na digitalni tehnologiji, kar je bilo podprto tudi z evropskimi sredstvi.
Če želite izvedeti, kako je posamezna država točkovana na DESI lestvici, si lahko ogledate interaktivni zemljevid digitalnih znanj in spretnosti, ki vsebuje ključne podatke, spoznanja in ukrepe v zvezi z digitalnimi znanji in spretnostmi ter delovnimi mesti v vsaki državi članici EU.
© Evropska komisija