O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Leta 2017 je imela več kot polovica evropskih podjetij, ki so zaposlovala (ali poskušala zaposliti) strokovnjake za IKT, težave pri zapolnjevanju prostih delovnih mest. Stanje je bile še posebej izrazito, ko je šlo za napredna digitalna znanja, potrebna za delovna mesta strokovnjakov za IKT, povezana z umetno inteligenco (UI).
V posebnem poročilu o tem, kako bosta umetna inteligenca in avtomatizacija spremenili naš svet dela, je zapisano, da se trenutno dogajajo velike spremembe v gospodarstvu in vseh povezanih dejavnostih. Digitalizacija je v zadnjem desetletju v EU ustvarila 2 milijona novih delovnih mest, do leta 2030 pa se na področju IKT pričakuje 7,75 milijona novih delovnih mest; kar je najpomembneje, od 14 % do 47 % sedanjih delovnih mest je ogroženih zaradi avtomatizacije s tehnologijo umetne inteligence. Prehodi delavcev, prilagoditve in zahteve po znanju in spretnostih bodo pomembni izzivi, s katerimi se bo treba soočiti pri prilagajanju na prihajajočo dobo umetne inteligence. Za obvladovanje prehodov, ki jih prinašata avtomatizacija in umetna inteligenca, bo vloga izobraževalnih sistemov ključnega pomena.
Glavni cilj projekta je razviti lokalne ekosisteme za podporo izpopolnjevanju in prekvalifikaciji delovne sile z neposrednim vključevanjem lokalnih skupnosti, da bi zgradili v človeka usmerjeno in družbeno usmerjeno umetno inteligenco.
Cilji:
- Razviti znanje o veščinah umetne inteligence in analizirati neusklajenost veščin umetne inteligence na ravni EU.
- Razviti evropski strateški pristop k sektorskemu sodelovanju na področju znanj in spretnosti umetne inteligence.
- Opredeliti zahteve po poklicnih spretnostih na ravni EU za poklicne profile, pomembne za UI.
- Oblikovati "osnovni" učni načrt za evropski sektor umetne inteligence z različnimi moduli usposabljanja za nove poklicne profile na področju umetne inteligence.
- Poskusno izvesti programe usposabljanja (vključno s sistemom certificiranja) v različnih državah.
- Vzpostavite stalno mrežo sodelovanja zainteresiranih strani na področju umetne inteligence za sistematično spremljanje trga dela in spretnosti, povezanih z umetno inteligenco, ter za posodabljanje in ohranjanje ustreznosti evropske strategije znanj in spretnosti na področju umetne inteligence.
- Zagotoviti široko razširjanje in uporabo projektnih rezultatov in izsledkov v času trajanja projekta.
- Uvesti rezultate projekta na nacionalni ravni ter zagotavljati široko vključenosti ključnih interesnih skupin in širokega uvajanja.
Projekt ARISA financira Evropska komisija v okviru programa Erasmus+.
Projektni konzorcij:
- DIGITALEUROPE
- Gospodarska zbornica Slovenije – Združenje za informatiko in telekomunikacije z iniciativo AI4SI (UI za Slovenijo)
- Informatikai, Tavkozlesi es Elektronikai Vallalkozasok Szovetsege
- AS BCS Koolitus
- European Digital SME Alliance
- Exelia EE
- Associazione CIMEA
- ASIIN Consult
- Stichting Hogeschool Utrecht
- Budapesti Muszaki es Gazdasagtudomanyi Egyetem
- Digital Technology Skills Limited
- Univerza v Ljubljani
- Adecco Formazione
- Warszawska Wyzsza Szkola Informatyki
- Global Knowledge Network France
- Universidad Internacional de la Rioja