.Evropska komisija je 18. novembra sprejela poročilo o napredku pri oblikovanju evropskega izobraževalnega prostora (EGP) do leta 2025.
.Evropska komisija je 18. novembra sprejela poročilo o napredku pri oblikovanju evropskega izobraževalnega prostora (EGP) do leta 2025.
Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno
Evropska unija
EU pobuda
Evropska komisija je 18. novembra sprejela poročilo o napredku, doseženem pri oblikovanju evropskega izobraževalnega prostora (EGP) do leta 2025. Na tem področju ne bi bilo ovir za učenje in bi se vsem zagotovil boljši dostop do kakovostnega izobraževanja. Poročilo prispeva k tekočemu delu in napredku pri doseganju ciljev na ravni EU. Zlasti so bili proučeni ukrepi, kot so strateške politične pobude v vseh sektorjih izobraževanja, projekti, ki jih financira EU, strokovne skupine ter ukrepi za bolj vključujoča programa Erasmus+ in evropska solidarnostna enota. Vse države članice so se zavezale evropskemu izobraževalnemu prostoru in ti ukrepi krepijo pobude držav članic.
V poročilu sta bila upoštevana tudi vpliv krize zaradi COVID-10 in vpliv ruske vojne proti Ukrajini, saj so bili dobrodošli učeči se begunci in učitelji. Poudaril je skupno zavezanost držav članic in EU k hitremu in učinkovitemu odzivanju na te izzive.
Poročilo je sestavljeno iz štirih delov:
Poleg tega poročila je Evropska komisija objavila tudi Pregled izobraževanja in usposabljanja 2022, ki je sestavni del EEA. Njegovo primerjalno poročilo in 27 poglobljenih poročil o državah je pokazalo, da so prvi trendi pri doseganju več ciljev na ravni EU pozitivni. Na splošno se število oseb, ki predčasno opustijo šolanje, zmanjšuje, število oseb s terciarno izobrazbo ter vključenost v predšolsko vzgojo in varstvo naraščata. Vendar pa so potrebna sistemska dolgoročna prizadevanja za izboljšanje enakosti v izobraževanju in odpravo pomanjkanja učiteljev, pri čemer bodo novi kazalniki na ravni EU na teh dveh področjih pomagali spodbuditi razpravo o politiki.
Na podlagi tega poročila bo Evropska komisija leto 2023 posvetila postopku vmesnega pregleda, iz katerega bo črpala izkušnje in pridobivala zagon za obdobje do leta 2025, ko bo objavila celovito poročilo o dosežkih agencije EEA.