O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Kibernetska varnost,Digitalne veščine
Stopnja digitalnih veščin
Evropska komisija je 18. aprila 2023 predstavila novo akademijo znanj in spretnosti za kibernetsko varnost, ki jo bo gostila platforma za digitalna znanja in spretnosti ter delovna mesta. Cilj akademije kibernetskih znanj in spretnosti je usklajen pristop za povečanje kibernetske delovne sile v EU. Akademija je bila predstavljena skupaj z novim aktom EU o kibernetski solidarnosti, da bi spodbudila skupen odziv na kibernetske napade.
Akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost
V zadnjih letih so se kibernetske grožnje v EU močno povečale, Evropa pa mora ostati odporna in okrepiti svoje zmogljivosti na področju kibernetske varnosti. Zato je Evropska komisija 18. aprila 2023 predstavila akademijo znanj in spretnosti za kibernetsko varnost, ki je usklajen pristop k zapolnitvi vrzeli nadarjenih na področju kibernetske varnosti.
Akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost bo enotna vstopna točka za ponudbe usposabljanja na področju kibernetske varnosti, certificiranje, možnosti financiranja in vse druge obstoječe pobude, namenjene spodbujanju znanj in spretnosti na področju kibernetske varnosti. Akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost je kot del programa za evropsko leto znanj in spretnosti 2023 zasnovana za združevanje zasebnih in javnih pobud, namenjenih spodbujanju znanj in spretnosti na področju kibernetske varnosti na evropski in nacionalni ravni, zlasti tistih za izpopolnjevanje strokovnjakov za kibernetsko varnost, ter za njihovo prepoznavnost na spletni platformi. Evropska komisija želi z ustanovitvijo te akademije zagotoviti usklajen pristop k zapolnitvi vrzeli talentov na področju kibernetske varnosti.
„S svežnjem o kibernetski varnosti, predstavljenim danes, pokažemo, kako lahko s solidarnostjo vzpostavimo infrastrukturo, spretnosti in zmogljivosti, ki jih potrebujemo za soočanje s skupnimi vse večjimi kibernetskimi grožnjami.“
Akademijo bo gostila platformo za digitalne spretnosti in delovna mesta v namenskem spletnem prostoru, ki Evropejcem, ki se zanimajo za poklicno pot na področju kibernetske varnosti, zagotavlja vse ustrezne informacije. Organizacije, ki želijo izboljšati znanja in spretnosti na področju kibernetske varnosti v EU, lahko svojo zavezanost zdaj dokažejo s predložitvijo zaveze o znanjih in spretnostih na področju kibernetske varnosti neposredno na DSJP.
Stebri akademije za kibernetsko pismenost
Štirje stebri akademije:
- Prvič, akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost bo spodbujala ustvarjanje znanja s ponudbami izobraževanja in usposabljanja z vzpostavitvijo skupnega pristopa EU k usposabljanju na področju kibernetske varnosti.
- Drugič, akademija deležnike poziva, naj predložijo zaveze, izboljšajo uravnoteženo zastopanost spolov na področju kibernetske varnosti in vključijo ukrepe za odpravo vrzeli v znanjih in spretnostih na področju kibernetske varnosti v nacionalne strategije za kibernetsko varnost.
- V okviru tretjega stebra bo akademija zagotovila večjo prepoznavnost možnosti financiranja in projektov za dejavnosti, povezane z znanji in spretnostmi, da bi čim bolj povečala njihov učinek.
- Nazadnje, akademija bo razvila metodologijo za spremljanje ocenjevanja trga in merjenje napredka, doseženega pri zapolnitvi vrzeli v znanjih in spretnostih na področju kibernetske varnosti.
Končni cilj akademije za kibernetsko varnost bo vzpostavitev skupne platforme za akademike, ponudnike usposabljanja in industrijo za sodelovanje pri izobraževalnih programih, možnostih usposabljanja, pobudah za financiranje in spremljanju razvoja na trgu dela na področju kibernetske varnosti.
To je le začetek strategije EU za kibernetsko varnost. Predlagani akt EU o kibernetski solidarnosti in akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost bosta dodatno okrepila zmožnost odkrivanja kibernetskih groženj ter okrepila odpornost in pripravljenost na vseh ravneh ekosistema kibernetske varnosti EU.
„Akt EU o kibernetski solidarnosti in akademija znanj in spretnosti za kibernetsko varnost sta naša dva nova oprijemljiva instrumenta za obravnavanje operativnih potreb EU na področju kibernetske varnosti: akt vsebuje konkretne ukrepe, ki bodo EU omogočili, da se odzove na grožnje in napade; akademija si prizadeva okrepiti bazo znanj in spretnosti, da bomo imeli ljudi, ki jih potrebujemo zata namen.“ Margaritis Shinas, podpredsednik za spodbujanje evropskega načina življenja
Akt EU o kibernetski solidarnosti
Komisija je skupaj z akademijo sprejela predlog za akt EU o kibernetski solidarnosti, v namen spodbujanja skupnih in hitrih ukrepe za odkrivanje kibernetskih napadov in odzivanje nanje. Njegov cilj je zagotoviti varno in zanesljivo okolje za državljane in podjetja ter zaščititi kritične subjekte in bistvene storitve.
„Danes zaznamuje predlog o evropskem kibernetskem ščitu. Za učinkovito odkrivanje velikih kibernetskih groženj, odzivanje nanje in okrevanje po njih je nujno, da znatno in nujno vlagamo v zmogljivosti kibernetske varnosti. Akt o kibernetski solidarnosti je ključni mejnik na naši poti k doseganju tega cilja.“ Thierry Breton, komisar za notranji trg
Naslednji koraki
Evropski parlament in Svet bosta odgovorna za preučitev predlagane uredbe o aktu EU o kibernetski solidarnosti in ciljno usmerjene spremembe akta o kibernetski varnosti.
Agencija EU za kibernetsko varnost (ENISA) in Evropski strokovni center za kibernetsko varnost (ECCC) bosta v tesnem sodelovanju s Komisijo in državami članicami še naprej delala na področju znanj in spretnosti na področju kibernetske varnosti ter prispevala k izvajanju akademije znanj in spretnosti za kibernetsko varnost. Agencija ENISA bo razvila tudi pilotni projekt, v katerem bo preučila vzpostavitev evropske sheme za potrjevanje znanj in spretnosti na področju kibernetske varnosti, da bi zagotovila, da bodo strokovnjaki opravili potrebna kakovostna usposabljanja na področju kibernetske varnosti.
Za več informacij
Več o Akademiji za kibernetsko usposobljenost in strategiji EU za kibernetsko varnost.
Oglejte si informativni pregled akademije znanj in spretnosti za kibernetsko varnost in si oglejte ta informativni videoposnetek z intervjujem Anne-Sophie Diehl, referentke pri Evropski komisiji (GD CNECT), ki pojasnjuje, kaj je akademija EU za kibernetsko varnost, zakaj je bila ustanovljena in kako deluje v praksi.