O novici
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Analiza je pokazala, da je trenutno v Sloveniji akreditiranih skupno 57 študijskih programov, ki izobražujejo za čiste digitalne profile (profile, ki razvijajo in ustvarjajo digitalna orodja), kar predstavlja 5,8 % delež vseh študijskih programov. Študijskih programov, ki izobražujejo podporne digitalne profile (profile, ki digitalna orodja intenzivno uporabljajo in ustvarjajo produkte in izdelke s pomočjo digitalnih orodij), je 184 oz. 18,9 %, nedigitalnih študijskih programov pa je 720, kar predstavlja 73,8 % vseh študijskih programov.
Če seštejemo študijske programe, ki izobražujejo čiste digitalne profile, in programe, ki izobražujejo podporne digitalne profile, ugotovimo, da imamo v Sloveniji slabo četrtino študijskih programov (24,7 %), ki izobražujejo digitalne profile.
Podatki kažejo, da se število diplomantov programov, ki vodijo v digitalne profile, povečuje. Precejšen pa je osip študentov, saj je v posameznem študijskem letu diplomantov več kot 50 % manj od novo vpisanih v te programe.
V sklopu poročila je bila razvita klasifikacija študijskih programov, ki deli študijske programe na tri področja digitalnih profilov, in sicer:
- Čisti digitalni profili – profili, ki ustvarjajo in razvijajo digitalna orodja, rešitve in storitve
- Podporni digitalni profili – profili, ki na svojem področju intenzivno uporabljajo digitalna orodja in ustvarjajo produkte in izdelke s pomočjo digitalnih orodij.
- Nedigitalni profili – profili, ki sicer delajo z digitalnimi orodji, ki pa jim služijo kot pripomoček za enostavnejše doseganje ciljev (Oblikovanje predlogov vsebin za študijske programe, 2020).
Celotno poročilo vam je na voljo TUKAJ.