Evropska komisija je predlagala evropski Akt o čipih, katerega cilj je razvoj uspešnega polprevodniškega ekosistema ter podpora pobudam za usposabljanje in prekvalifikacijo na področju mikroelektronike.
Evropska komisija je predlagala evropski Akt o čipih, katerega cilj je razvoj uspešnega polprevodniškega ekosistema ter podpora pobudam za usposabljanje in prekvalifikacijo na področju mikroelektronike.
Umetna inteligenca,Računalništvo v oblaku,5G,Mikroelektronika
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
EU pobuda
Brez čipov ni digitalnega. Polprevodniški čipi so nepogrešljivi za ključne digitalne tehnologije prihodnosti, vključno z umetno inteligenco, 5G in naprednim računalništvom, kot je določeno v Digitalnem desetletju EU do leta 2030. Evropska komisija je predlagala akt EU o čipih, da bi razvila uspešen polprevodniški ekosistem, odporno dobavno verigo ter podporo pobudam za usposabljanje in prekvalifikacijo na področju mikroelektronike.
Predsednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, je v svojem govoru o stanju v Uniji leta 2021, napovedala nov EU Akt o čipih, da bi skupaj ustvarili najsodobnejši evropski ekosistem čipov in okrepili tehnološko suverenost Unije.
Evropska komisija je 8. februarja 2022, predlagala novo strategijo: evropski Akt o čipih. Cilj strategije je zagotoviti, da bo EU imela potrebna orodja, spretnosti in tehnološke zmogljivosti, da bo postala vodilna v polprevodniškem sektorju, torej onkraj raziskav in tehnologije na področju oblikovanja, proizvodnje in pakiranja naprednih čipov.
Zahvaljujoč Aktu o evropskih čipih, bo EU lahko odpravila pomanjkanje polprevodnikov in okrepila vodilno vlogo Evrope na področju tehnologije. Strategija bo mobilizirala več kot 43 milijard EUR javnih in zasebnih naložb ter določila ukrepe za pripravo, predvidevanje in hiter odziv na morebitne prihodnje motnje v dobavni verigi.
Za dosego teh ambicioznih ciljev bo Evropa potrebovala usposobljeno delovno silo v panogi mikroelektronike. Povpraševanje po kadrih na področju elektronike se je v zadnjih 20 letih povečevalo, saj je evropska mikroelektronska industrija leta 2018 neposredno odgovorna za 455 000 visokokvalificiranih delovnih mest. Glavni izziv za to panogo je torej pritegniti in zadržati visokokvalificirane kadre. Za to sta potrebna dostop do najsodobnejše opreme za načrtovanje in proizvodnjo, ki jo uporablja industrija, ter več usposabljanj študentov o resničnih poslovnih problemih.
Eden od glavnih stebrov iniciative Čipi za Evropo je podpirati pobude za izobraževanje, usposabljanje, izpopolnjevanje in preusposabljanje, da bi spodbudili nastajanje kvalificirane delovne sile v evropski proizvodnji polprevodniških čipov. Ukrepi bodo zlasti podpirali dostop do podiplomskih študijev na področju mikroelektronike, kratkoročnih tečajev usposabljanja, zaposlitev, pripravništev in vajeništva, usposabljanj v naprednih laboratorijih itd.
Poleg tega bo ta iniciativa podpirala mrežo kompetenčnih centrov po vsej Evropi, ki bodo zagotavljali dostop do tehničnega strokovnega znanja in izkušenj na področju polprevodnikov ter pomagali podjetjem, zlasti malim in srednje velikim podjetjem (MSP), pri doseganju in izboljševanju oblikovalskih zmogljivosti ter razvojnih spretnosti. Ti centri naj bi postali privlačni centri za inovacije in nove talente ter povečali tehnološko privlačnost Evrope za proizvodnjo polprevodnikov. Ukvarjali se bodo s pomanjkanjem znanj in spretnosti, privabljali in mobilizirali nove talente ter podpirali nastanek ustrezno usposobljene delovne sile za krepitev polprevodniškega področja, tudi s prekvalifikacijo in izpopolnjevanjem delavcev.
Mreža kompetenčnih centrov bo pomagala ozaveščati zainteresirane strani ter jim zagotavljala potrebno znanje, izkušnje in spretnosti, da bi jim pomagala pospešiti razvoj in vključevanje novih polprevodniških tehnologij. Prav tako bo olajšala prenos strokovnega znanja in izkušenj med državami članicami in regijami ter spodbujala izmenjavo spretnosti, znanj in dobrih praks ter izvajanje skupnih izobraževalnih programov.
Da bi dosegli te cilje, države članice naj okrepijo svoje nacionalne strategije na področju mikroelektronike, vključno s tistimi, ki se odražajo v nacionalnih načrtih reform.
© European Union, 2022.
Source: EC - Audiovisual Service