Poročilo agencije ENISA analizira izzive kibernetske varnosti za MSP v luči pandemije COVID-19 ter zagotavlja nasvete in smernice za MSP, kako bolje zaščititi svoje sisteme in podjetja.
Poročilo agencije ENISA analizira izzive kibernetske varnosti za MSP v luči pandemije COVID-19 ter zagotavlja nasvete in smernice za MSP, kako bolje zaščititi svoje sisteme in podjetja.
Kibernetska varnost
Osnovno,Vmesno,Napredno
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Evropska unija
EU pobuda
Poročilo
Agencija Evropske unije za kibernetsko varnost (ENISA) je kot odziv na pandemijo COVID19 analizirala sposobnost malih in srednje velikih podjetij (MSP) v EU, da se soočijo z izzivi kibernetske varnosti, ki jih je povzročila pandemija, in določila dobre prakse za reševanje teh izzivov.
V publikaciji je navedeno, da je kriza COVID19 pokazala, kako pomembni so internet in računalniki na splošno za MSP, da lahko ohranijo svoje poslovanje. Da bi preživela pandemijo in nadaljevala poslovanje, so morala številna MSP sprejeti ukrepe za neprekinjeno poslovanje, kot so prilagoditev na storitve v oblaku, nadgradnja internetnih storitev, izboljšanje svojih spletnih strani in omogočanje dela na daljavo zaposlenim.
V tem poročilu je poudarjeno, da se je vpliv pandemije COVID19 še dodatno zaostril in da je zdaj še bolj pomembno ublažiti številne obstoječe izzive na področju kibernetske varnosti. V tej smeri so oblikovana priporočila, opisana v tem poročilu, ki naj bi MSP omogočila reševanje teh izzivov na področju kibernetske varnosti. Priporočila v tem poročilu so bila oblikovana na podlagi obsežne namizne raziskave. Ta raziskava je bila dopolnjena z dvomesečno raziskavo, v kateri je 249 evropskih MSP delilo svoje mnenje o stanju digitalne varnosti in pripravljenosti na krize, kot je COVID-19, sledili pa so ciljno usmerjeni intervjuji z izbranimi udeleženci.
Raziskava je pokazala, da so največji izzivi za MSP slaba ozaveščenost o grožnjah, ki jih slaba kibernetska varnost predstavlja za njihovo poslovanje, stroški izvajanja ukrepov kibernetske varnosti, ki so pogosto povezani s pomanjkanjem namenskega proračuna, razpoložljivost strokovnjakov za kibernetsko varnost IKT, pomanjkanje ustreznih smernic, namenjenih sektorju MSP, in majhna podpora vodstva.
To poročilo vsebuje nasvete o kibernetski varnosti za MSP, pa tudi predloge ukrepov, ki bi jih morale države članice preučiti, da bi podprle MSP pri izboljšanju njihove kibernetske varnosti. Poročilu je priložen vodnik, v katerem je MSP na voljo 12 praktičnih korakov na visoki ravni, kako bolje zavarovati sisteme in poslovanje MSP.