Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Računalništvo v oblaku,Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Vmesno,Napredno
Slovenija
Mednarodna pobuda
Evropska komisija je napovedala ambiciozen cilj, da bo do leta 2030 v Evropi zaposlenih 20 milijonov strokovnjakov za IT. To pobudo bi morali pozdraviti vsi, saj bosta razvoj in uporaba novih tehnologij, kot so umetna inteligenca, robotika in veriženje blokov, mogoča le z ustreznim znanjem IT, ki bo podpiralo te procese.
Obstaja veliko pristopov, kako si lahko prizadevamo za dosego tega cilja. Ti vključujejo nadgradnjo in prekvalifikacijo zaposlenih iz drugih okolij, privabljanje bolj raznolikega prebivalstva ter razvoj visokokakovostnih izobraževalnih programov in vajeništva. Ni nam treba na novo izumljati kolesa, temveč je treba zagotoviti izmenjavo najboljših praks in hkrati razširiti uspešne ukrepe s pobudami, kot sta koalicija in platforma za digitalna znanja in spretnosti ter delovna mesta.
''Čeprav je povečanje števila strokovnjakov za IT temeljnega pomena, pa se evropske vlade, socialni in izobraževalni sistemi ne smejo osredotočiti le na količino, temveč tudi na kakovost nabora znanj in spretnosti delovne sile na področju IT ter na ukrepe, potrebne za zagotavljanje te kakovosti''.
Razmišljamo lahko na primer o netehničnih posledicah dela razvijalca tehnologije umetne inteligence. Etični vidiki umetne inteligence in morebitna pristranskost so pomembne teme, o katerih se pogosto razpravlja, in mnogi, vključno s poslanci Evropskega parlamenta, pozivajo k večji regulaciji za preprečevanje morebitnih diskriminatornih algoritmov. Poleg razvoja takšnih novih regulativnih ukrepov mora Evropa vlagati tudi v strokovnjake IT, ki razumejo obseg in tveganja, povezana z njihovim razvojnim delom, ter kako ta presegajo zgolj tehnične vidike. Razvijalci bi morali biti sposobni sklicevati se na obstoječe dobre prakse in smernice ter se zavedati družbene odgovornosti, povezane z njihovim izdelkom, da bi ustvarili rešitve, ki so etično uravnotežene in končnemu uporabniku prinašajo resnično vrednost. Prav tako morajo biti zavezani k nenehnemu popravljanju teh rešitev ter spremljanju novih izzivov in njihovemu vključevanju v svoje delo.
Takšno profesionalno vedenje in usposobljenost ne smeta biti omejena le na delovno silo v sektorju IT. Vključiti je treba vse pomembne akterje: delodajalci, socialni partnerji ter ponudniki izobraževanja in usposabljanja morajo omogočiti dostopne in primerne priložnosti za strokovno rast.
Ta skupni pristop že razvija Evropski odbor za standardizacijo (CEN) z izdajo evropskega okvira e-kompetenc (e-CF), ki je številnim podjetjem po Evropi že pomagal pri opisovanju obstoječih in potrebnih profilov na področju IT ter organiziranju dejavnosti za izpopolnjevanje svojega osebja. CEN trenutno načrtuje izdajo novega metaokvira za etiko leta 2022.
Skratka, Evropa potrebuje skupna prizadevanja za soočanje z izzivi profesionalizacije zaposlenih v IT, prizadevanja, ki temeljijo na skupnih standardih in vključujejo vse deležnike, da bi podprli razvoj visoko usposobljenih, inovativnih ter odgovornih in odgovornih strokovnjakov IT.
"Potrebujemo delovno silo na področju IT, ki bo priznana kot visoko usposobljena in avtoritativna na svojih področjih ter bo zaslužna za zaupanje končnih uporabnikov v izdelke in storitve, ki temeljijo na IT, pa tudi v digitalni prehod na splošno.
Jakub Christoph
Generalni sekretar, ITPE
Več o delu, ki ga opravljamo na področju strokovnosti IT, lahko najdete v dokumentu ITPE o oblikovanju najboljše delovne sile za IT, ki bo omogočila evropski digitalni prehod.
IT Professionalism Europe (ITPE) je mreža zainteresiranih strani, ki si prizadeva za razvoj strokovnosti v IT. Mreža vključuje strokovnjake iz javnega in zasebnega sektorja s ključnih področij IT, vključno s politiko, standardi, človeškimi viri in upravljanjem IT, ter ponudnike izobraževanja, usposabljanja in drugih storitev, ki podpirajo strokovnost IT.