Ta študija za Evropski ekonomsko-socialni odbor vsebuje politična priporočila za digitalna podjetja in digitalno usposobljeno delovno silo.
Ta študija za Evropski ekonomsko-socialni odbor vsebuje politična priporočila za digitalna podjetja in digitalno usposobljeno delovno silo.
Umetna inteligenca,Robotika,Strojno učenje
Vmesno,Napredno
Poslovne in upravne vede, podrobneje neopredeljeno
Evropska unija
EU pobuda
Študija
"Kako lahko digitalna preobrazba postavi človeka v središče robotike in avtomatizacije" je študija iz leta 2021, ki jo je naročil Evropski ekonomsko-socialni odbor. Njen cilj je opredeliti niz operativnih priporočil, ki bi jih lahko uporabili tako za izvajalce kot oblikovalce politik na področju digitalne preobrazbe, in pokazati na "sveženj" dobrih praks v različnih sektorjih. Poleg tega ugotovitve študije kažejo, da morajo organizacije v ospredje digitalne preobrazbe postaviti ljudi in tehnologijo graditi s pristopom, osredotočenim na človeka (ki je skladen z etiko in skupnimi vrednotami EU).
Procesi digitalne preobrazbe spreminjajo naše gospodarstvo in družbo: rušijo in spreminjajo poslovne dejavnosti ter spreminjajo svet dela. Tudi naša družbena dejanja ne ostajajo nedotaknjena: spreminjajo se tudi običajne vsakodnevne dejavnosti, kot so nakupovanje, medsebojni pogovori ali iskanje informacij. Študija opozarja na neugoden trend: kljub številnim prizadevanjem Evropske unije za spodbujanje večje uporabe nastajajočih tehnologij podjetja v EU še vedno ne izkoristijo vseh priložnosti na tem področju in na koncu zamudijo potencialne inovacije in projekte sodelovanja. Razlike med podjetji in MSP to še dodatno otežujejo. V eni od nedavnih študij, navedenih v poročilu, ni bilo ugotovljeno, da bi bila umetna inteligenca pomemben del izdelkov, ki jih ponuja 40 % od 2 830 evropskih zagonskih podjetij s področja umetne inteligence. Poleg tega le 20 % podjetij v EU-28 velja za visoko digitalizirana in še vedno obstaja veliko tehnoloških priložnosti, ki jih morajo izkoristiti zlasti MSP.
Poročilo obravnava poklice, sektorje in vloge, ki trenutno veljajo za najbolj ogrožene zaradi avtomatizacije in umetne inteligence. Poročilo na primer ocenjuje, da bi bila proizvodni in storitveni sektor močno prizadeta, saj bi do leta 2030 zaradi robotov lahko izgubila 20 milijonov delovnih mest v proizvodnji. Sprejemanje digitalne preobrazbe prinaša številne koristi: ponuja priložnost za izboljšanje obstoječih in razvoj novih izdelkov, optimizacijo poslovnih procesov in izpopolnjevanje delavcev. Študija navaja primere nekaterih uspešnih primerov, ko so podjetja izdelke in procese digitalne preobrazbe vključila v svoj organizacijski tok in dosegla koristi. Vsem uspešnim pristopom je bilo skupnih več elementov, med drugim jasnost ciljev, prakse sooblikovanja, široka
in prilagojeno komuniciranje z delavci ter obsežno vključevanje zaposlenih na vodstveni ravni.
Celotno poročilo je v angleščini na voljo na spletni strani Evropskega ekonomsko-socialnega odbora.