Nemčija je od leta 2018 vzpostavila nacionalno strategijo za umetno inteligenco, da bi zagotovila rast in konkurenčnost, hkrati pa zagotovila odgovoren in zaupanja vreden razvoj umetne inteligence.
Nemčija je od leta 2018 vzpostavila nacionalno strategijo za umetno inteligenco, da bi zagotovila rast in konkurenčnost, hkrati pa zagotovila odgovoren in zaupanja vreden razvoj umetne inteligence.
Umetna inteligenca
Vmesno,Napredno
Osnovne in splošne izobraževalne aktivnosti/izidi, podrobneje neopredeljeno
Nemčija
Nacionalna pobuda
Splošne smernice
Nemčija je začela načrtovati, kako bo v letu 2018 v celoti izkoristila potencial umetne inteligence z zelo skrbno pripravljeno strategijo za spodbujanje rasti in konkurenčnosti, hkrati pa zagotovila odgovoren in zaupanja vreden razvoj umetne inteligence. To je bilo opisano v nacionalni strategiji za umetno inteligenco, obsežnem projektu, pri katerem sodelujejo tri ministrstva: zvezno ministrstvo za delo in socialne zadeve, zvezno ministrstvo za izobraževanje in raziskave ter zvezno ministrstvo za gospodarstvo in energijo. Te tri institucije so vzpostavile posvetovalni proces z različnimi deležniki in decembra 2020, da bi ostale relevantne in sledile razvoju UI, posodobile nacionalno strategijo UI, ki je osredotočena na tri osrednje cilje:
Od leta 2021 je bilo za izvajanje strategije UI namenjenih pet milijard evrov, od tega dve milijardi evrov za gospodarske spodbude in sveženj "tehnologij prihodnosti", ki se odziva na pandemijo. Obseg dodeljenih sredstev poudarja pomen, ki ga Nemčija pripisuje UI, zelo zanimiv in inovativen vidik pa je pristop, osredotočen na človeka, katerega izrecni cilj je vzpostaviti potrebno zaupanje med državljani ter jih opremiti z usposabljanjem in spretnostmi za samozavestno in udobno interakcijo z UI v poklicnem okviru in v civilni družbi. To je del širšega programiranja digitalnih spretnosti, katerega pomemben sestavni del je opismenjevanje na področju UI.
Uvajanje in soustvarjanje aplikacij UI na delovnem mestu
Strategija se močno osredotoča na digitalno opolnomočenje na delovnem mestu, potem ko je študija, ki sta jo izvedla Zvezno ministrstvo za gospodarstvo in energijo ter Leibnizov center za evropske gospodarske raziskave, pokazala, da je leta 2019 le 5,8 % podjetij uporabljalo tehnologije UI. Študija to pripisuje pomanjkanju strokovnega znanja in izkušenj na področju umetne inteligence v malih in srednjih podjetjih, zato so bili sproženi številni projekti:
V strategijo UI je vključenih več vidikov in sektorjev družbe: projekt KIDD (UI v službi raznolikosti) izhaja iz predpostavke, da lahko algoritmi dejansko diskriminirajo. Digitalni sistemi bi morali upoštevati različne perspektive in že v zgodnji fazi oblikovanja vključiti ljudi z različnimi ozadji. Sodelujoča podjetja preizkušajo soustvarjalne procese za uvedbo digitalnega sistema, s čimer vključujejo različne zaposlene in strokovnjake. Končni cilj je razviti standardiziran "proces KIDD", ki preprečuje diskriminacijo ter omogoča pošteno, pregledno in razumljivo uporabo digitalnih sistemov v podjetjih, osredotočenih na človeka.
UI kot sila za skupno dobro: pobuda, katere namen je podpirati civilno družbo pri razvoju znanj in kompetenc na področju umetne inteligence, da bi izkoristili potencial umetne inteligence za dobro, se imenuje Civilna inovacijska platforma (CIP). Tu lahko zainteresirane strani iz različnih okolij prek spletne platforme skupaj predložijo svoje osnutke za razvoj aplikacije UI, usmerjene v skupno dobro. Sodelujejo lahko različni subjekti, kot so družbene organizacije, občine, zagonska podjetja, nevladne organizacije in tudi posamezni državljani. Do zdaj so bili ti deležniki v postopkih financiranja le malo upoštevani. Z njihovo vključitvijo program CIP širi nabor prejemnikov in zagotavlja inovativen pristop k razvoju umetne inteligence, usmerjene k človeku. Eden od pozitivnih rezultatov te pobude je, da lahko vključevanje civilne družbe med prebivalstvom spodbudi široko sprejemanje tehnologije in zaupanje vanjo.
Kakšni so naslednji koraki nemške strategije umetne inteligence? Zdaj bo cilj institucionalizirati postopke ocenjevanja in vzpostaviti najboljše prakse.