O objavi
Digitalna tehnologija/specializacija
Kibernetska varnost,Digitalne veščine
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Osnovne in splošne izobraževalne aktivnosti/izidi
Kot navajajo v Službi vlade za digitalno preobrazbo, Slovenija po statističnih podatkih na tem področju zaostaja za evropskim povprečjem, saj ima zgolj 55 odstotkov odraslih osnovne digitalne kompetence. To je bistveno premalo za enakopravno vključevanje v digitalno družbo, dodajajo, zato želijo z zakonom omogočiti preboj med najbolj digitalno vključujoče evropske družbe. ZSDV uvaja tako sistemske rešitve kot tudi interventne ukrepe, namenjene tistim, ki v kriznih časih najbolj trpijo zaradi digitalne izključenosti.
ZSDV:
- definira različne stopnje digitalnih kompetenc in širok nabor ukrepov za dvig digitalne vključenosti vseh ključnih družbenih skupin, vključno z invalidi.
- omogoča pridobivanje digitalnih spretnosti in znanj s pomočjo tečajev, ki se bodo subvencionirali prek javnih razpisov. Ker znanje brez ustrezne računalniške opreme ni dovolj, zakon uvaja tudi možnost finančnih spodbud za nakup tovrstne opreme.
- želi mlade navdušiti nad tehniškimi znanji in poklici prihodnosti, ki jih danes tako primanjkuje, prispevati k digitalizaciji šolskega procesa in k odgovorni ter varni rabi digitalnih tehnologij.
- predstavlja podlago za izvedbo javnih razpisov za subvencioniranje tečajev digitalnih spretnosti, pri čemer bodo v ospredju starejši od 55 let in mladi.
Z zakonsko podlago bo starejšim od 55 let omogočena udeležba na brezplačnih tečajih z namenom pridobivanja osnovnih digitalnih kompetenc. Podobni tečaji bodo namenjeni tudi mladim na področju naprednih digitalnih spretnosti, kot so programiranje, robotika, umetna inteligenca in digitalno podjetništvo. Subvencije za izvajanje tečajev bodo na podlagi javnih razpisov prejeli izvajalci, ki bodo imeli ustrezne reference, usposobljen kader, primerne prostore in računalniško opremo.
Kot izpostavljajo v Službi vlade za digitalno preobrazbo, bo zakon omogočil spodbude za nakup računalniške opreme, t.i. digitalni bon. V letu 2022 bodo do digitalnih bonov v vrednosti 150 evrov upravičeni vsi srednješolci, študenti in osnovnošolci zadnje triade. Namen bonov je olajšati morebitno šolanje na daljavo, saj se je tekom pandemije izkazalo, da številne slovenske družine nimajo dovolj zmogljive računalnike opreme, še posebej v družinah z več otroki.
Digitalne bone v vrednosti 150 evrov bodo lahko prejeli starejši od 55 let, ki se bodo udeležili subvencioniranih tečajev. Digitalni bon je zasnovan po zgledu turističnega bona, upravičenci pa ga bodo lahko unovčili za nakup nove ali obnovljene računalniške opreme. V okviru zakona je predvideno tudi subvencioniranje razvoja in uporabe rešitev za digitalno vključevanje invalidov, subvencioniranje nakupa digitalnih učnih gradiv, dodatna usposabljanja učiteljev in vzpostavitev klicnih centrov, ki bodo državljanom nudili tehnično podporo.
Z izobraževalnimi kampanjami želijo spodbuditi varno in odgovorno rabo digitalnih tehnologij, pri čemer bo prva kampanja namenjena osveščanju državljanov o zaščiti pred spletnimi zlorabami in napadi.
Zakon predvideva, da se vsaki dve leti opravi poglobljena analiza stanja, na podlagi katere se v rednem dveletnem načrtu spodbujanja digitalne vključenosti zastavi najbolj primerne ukrepe za krepitev digitalnih kompetenc prebivalstva. Za predvidene ukrepe je v letu 2022 na voljo dobrih 31 milijonov evrov.