O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Razvoj spletnih rešitev,Digitalne veščine
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Izobraževalne znanosti in izobraževanje učiteljev, podrobneje neopredeljeno
ReDI School of Digital Integration je neprofitna tehnološka šola, ki omogoča dostop do brezplačnega digitalnega izobraževanja. Naš cilj je pospešiti vključevanje na trg dela in zmanjšati digitalni (spolni) razkorak med begunci, migranti in domačini, ki nimajo dostopa do digitalnega izobraževanja.
S pristopom posredovanja digitalnega znanja in nudenja pomoči pri dostopu do trga dela se ReDI sooča z osrednjimi družbenimi izzivi našega časa: vključevanjem beguncev v družbo in na trg dela, posredovanjem digitalnega znanja in veščin ter pomanjkanjem kvalificiranih delavcev v nemški industriji.
Šola za digitalno integracijo ReDI
Poslanstvo šole ReDI je zagotoviti izobraževanje, da bi odpravili ovire in združili voditelje prihodnosti. To počnemo tako, da z uporabo tehnologije sproščamo človeški potencial in ustvarjamo zaposlitvene priložnosti. Od svoje ustanovitve leta 2016 je šola ReDI School usposobila več kot 10.000 študentov in ima zdaj sedež na osmih lokacijah po vsej Evropi. ReDI School je skupaj s partnerstvom z občino München prejela nagrado Eurocities Award 2022 v kategoriji "Delujmo skupaj".
S svojo pobudo BayCode šola ReDI School uporablja svojo močno korespondenco z javnim in zasebnim sektorjem, da bi bavarski mladini zagotovila edinstveno priložnost: Cilj projekta BayCode je v treh letih po vsej Bavarski digitalno usposobiti 5.000 učencev, starih od 11 do 18 let. S sodelovanjem z bavarskimi šolami pobuda dosega vse mlade iz različnih družbenih in ekonomskih okolij ter vseh spolov, osredotoča pa se na podeželske kraje z veliko migracijami.
Hackaton: učenje z delom
Projekt daje poseben pomen nagovarjanju predvsem ciljnih skupin, ki so imele malo ali nič dostopa do digitalnega izobraževanja. Na enodnevnem dogodku, ki poteka predvsem v bavarskih šolah, šola ReDI School organizira "hackaton", na katerem z uporabo pristopa "učenje z delom" posreduje osnovno znanje programskega jezika. Prostovoljni tehnološki strokovnjaki poučujejo praktično znanje in delujejo kot vzorniki, tako da delijo svoje zgodbe in prikazujejo prihodnje poklicne perspektive v tehnološki industriji.
Poleg tega BayCode podpira lokalno povezovanje šol in regionalnih podjetij ter celo pripelje hackathone neposredno v podjetja. Tako se lahko šole in njihovi učenci neposredno povežejo s potencialnimi bodočimi delodajalci in začnejo sodelovati tudi po dogodku. Po vsakem "hackathonu" vsak posamezni učenec sprogramira svoj projekt ter prejme ideje in izobraževalno gradivo, ki mu pomaga nadaljevati učno pot. Poleg tega učenci prejmejo potrdila o uspešni udeležbi, ki jih podpišeta bavarski minister za digitalne zadeve in vodja šole ReDI na Bavarskem - kot prilogo za prihodnje prijave na delovno mesto.
Kdo so upravičenci pobude?
Cilj projekta ReDI je zagotoviti brezplačno digitalno izobraževanje za ranljive skupine v skladu s ciljem digitalnega desetletja, da se izboljšajo digitalne spretnosti državljanov. S tem se spodbuja pravičen dostop do digitalnih priložnosti za vse. ReDI učencem omogoča tudi, da na trg dela vstopijo z ustreznimi spretnostmi, saj ponuja delavnice o inovativnih tehnologijah (npr. umetna inteligenca, podatki in tehnologija v oblaku). Učenci programa Digitalna mladina pridobivajo znanja, ki jim omogočajo razvoj varne in zanesljive digitalne tehnologije.
Zakaj je to dobra praksa?
Cilj programa "BayCode" je digitalno usposabljanje ranljivih mladih na Bavarskem. Vsak učenec, ki zaključi projekt, se je naučil programirati spletno stran. Projekt financira bavarsko ministrstvo za digitalne zadeve, več kot 30 (mednarodnih) IT-partnerskih podjetij pa ga podpira z več kot 160 prostovoljnimi trenerji (IT-strokovnjaki, študenti in praktikanti) in lokacijami hackathonov, ki spodbujajo povezavo med šolami in lokalnim gospodarstvom. Učenci dobijo vpogled v sektor IT in pridobijo znanje. S tem prispevajo h konkurenčnemu okolju za mala in srednja podjetja ter varnim praksam na področju kibernetske varnosti. Podjetja se predstavijo potencialnim kandidatom za zaposlitev.
Od leta 2021 je v tem projektu sodelovalo že skoraj 3 000 učencev. Cilj v naslednjem letu in pol in pozneje je povečati učinek projektnih dejavnosti na celotnem območju Bavarske in vključiti lokalna partnerska podjetja v podeželskih regijah ter do pomladi 2024 doseči 5000 bavarskih študentov, do leta 2028 pa 10.000 udeležencev.