Pregled stanja žensk v digitalni industriji za leto 2021 kaže, da še vedno obstaja precejšnja vrzel med spoloma na področju specializiranih digitalnih spretnosti, čeprav se ta zmanjšuje na področju spretnosti uporabnikov interneta.
Pregled stanja žensk v digitalni industriji za leto 2021 kaže, da še vedno obstaja precejšnja vrzel med spoloma na področju specializiranih digitalnih spretnosti, čeprav se ta zmanjšuje na področju spretnosti uporabnikov interneta.
Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Osnovne in splošne izobraževalne aktivnosti/izidi, drugo
Evropska unija
EU pobuda
Poročilo
Pregled stanja žensk v digitalni industriji za leto 2021 je pokazal, da še vedno obstaja precejšnja vrzel med spoloma na področju specializiranih digitalnih spretnosti, čeprav se ta zmanjšuje na področju spretnosti uporabnikov interneta.
Pregled stanja na področju žensk v digitalni industriji, ki je del indeksa digitalnega gospodarstva in družbe (DESI), z 12 kazalniki ocenjuje uspešnost držav članic na področjih uporabe interneta, spretnosti uporabnikov interneta, specializiranih spretnosti in zaposlovanja.
Pregled stanja žensk v digitalni industriji za leto 2021 kaže, da je na področju specializiranih digitalnih spretnosti še vedno precejšnja razlika med spoloma. Le 19 % strokovnjakov na področju IKT in približno tretjina diplomantov STEM je žensk. V zadnjih nekaj letih pri teh podatkih ni bilo nobenega napredka. V digitalnem kompasu je bil določen cilj, da bi moralo biti v EU do leta 2030 zaposlenih 20 milijonov strokovnjakov za IKT, pri čemer bi bilo enako število žensk in moških.
Razlika v znanju in spretnostih na področju uporabe interneta in uporabnikov interneta je občutno manjša. Leta 2020 je internet redno uporabljalo 85 % žensk in 87 % moških. Pri kazalnikih digitalnih spretnosti je razlika 4 odstotne točke: V letu 2019 ima 54 % žensk vsaj osnovna digitalna znanja in spretnosti (58 % moških), 29 % žensk ima nad osnovnimi digitalnimi znanji in spretnostmi (33 % moških) in 56 % žensk ima vsaj osnovna znanja in spretnosti na področju programske opreme (60 % moških).
Ženske so najbolj digitalne na Finskem, Švedskem, Danskem, v Estoniji in na Nizozemskem. Najslabše rezultate glede udeležbe žensk v digitalnem gospodarstvu in družbi dosegajo ženske v Romuniji, Bolgariji, na Poljskem, Madžarskem in v Italiji.