Vizija EU in cilji do leta 2030 za preoblikovanje evropskega digitalnega gospodarstva ter trajnostno in uspešno digitalno prihodnost za vse, osredotočeno na človeka.
Vizija EU in cilji do leta 2030 za preoblikovanje evropskega digitalnega gospodarstva ter trajnostno in uspešno digitalno prihodnost za vse, osredotočeno na človeka.
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Visokozmogljivo računalništvo,5G,Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Evropska unija
EU pobuda
Digitalno desetletje je v prihodnost usmerjena strateška vizija Evropske komisije za razvoj digitalnega gospodarstva in preoblikovanje evropskih podjetij do leta 2030. Namen načrta, ki ga je Evropska komisija predstavila 9. marca 2021, je podpreti uspešno digitalno prihodnost za vse. Vizija digitalnega desetletja in poti za prihodnost so tudi del evropskega digitalnega kompasa, okvira za spremljanje napredka pri doseganju ciljev in mejnikov za leto 2030, hkrati pa podpirajo trdno strukturo upravljanja, sistem spremljanja in večdržavne projekte, ki vključujejo deležnike in vlagatelje iz EU, držav članic ter industrije in zasebnega sektorja.
Za dosego ciljev iz strateškega sporočila o digitalnem desetletju so ukrepi strukturirani okoli štirih glavnih točk: digitalna znanja in spretnosti, digitalna preobrazba podjetij, varna in trajnostna digitalna infrastruktura ter digitalizacija javnih storitev.
EU bo začela izvajati ukrepe za povečanje števila usposobljenih in kompetentnih strokovnjakov na področju informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) ter usposabljanje večjega števila digitalnih strokovnjakov, da bi dosegla 20 milijonov strokovnjakov IKT v Evropi (leta 2019 je bilo strokovnjakov IKT v Evropi 7,8 milijona ali 4 % celotne delovne sile). Strateški ukrepi na področju znanj in spretnosti vključujejo tudi odpravljanje razlik med spoloma in raznolikostjo v tehnološkem sektorju ter pobude, namenjene poklicnim možnostim žensk na tem področju (sektor IT v Evropi ima eno največjih razlik med spoloma - leta 2019 je bilo 82,1 % strokovnjakov IKT moških).
Z večjo odvisnostjo od tehnologije so digitalne kompetence in spretnosti postale bistvene za sodelovanje v družbi, izkoriščanje digitalnih javnih storitev in ohranjanje konkurenčnosti na trgu dela. Do leta 2030 naj bi 80 % evropskih državljanov imelo vsaj osnovno raven digitalnih spretnosti.
Digitalno desetletje je del širše strateške prednostne naloge Evropske komisije: zagotoviti, da bo Evropa primerna za digitalno dobo. Kot strateška pobuda podpira in dopolnjuje različne nedavne ukrepe institucij EU (akcijski načrt za digitalno izobraževanje, program Digitalna Evropa, instrument za oživitev gospodarstva in odpornost), katerih cilj je spodbujanje dviga usposobljenosti državljanov in podjetij.
V sporočilu je bilo predlagano, da se dogovorijo digitalna načela, hitro začnejo pomembni večdržavni projekti in pripravi zakonodajni predlog, ki bo določil trdno upravljanje z mehanizmom spremljanja in sodelovanja z državami članicami, da se zagotovi napredek - program politike "Pot do digitalnega desetletja" (v nadaljnjem besedilu: program politike).
V ta namen so v programu "Pot do digitalnega desetletja" določeni konkretni digitalni cilji, ki naj bi jih Unija kot celota dosegla do konca desetletja, kot je bilo prvič opredeljeno v sporočilu o digitalnem kompasu. Nato določa novo obliko upravljanja z državami članicami z mehanizmom letnega sodelovanja med institucijami Unije in državami članicami, da se zagotovi, da Unija skupaj doseže svoje ambicije.
Čeprav je seveda cilj opremiti celotno prebivalstvo Evropske unije z osnovnimi digitalnimi spretnostmi, je po akcijskem načrtu evropskega stebra socialnih pravic in akcijskem načrtu za digitalno izobraževanje v "Poti k digitalnemu desetletju" predviden cilj, da bo leta 2030 80 % oseb v starosti od 16 do 74 let imelo vsaj osnovne digitalne spretnosti. Poleg tega bi morala digitalno usposabljanje in izobraževanje podpirati delovno silo, v kateri lahko ljudje pridobijo specializirana digitalna znanja in spretnosti, da bi dobili kakovostna delovna mesta in nagrajene
kariero.
Poleg tega bo ključnega pomena obravnavanje velikega pomanjkanja znanja in spretnosti na področju kibernetske varnosti med delovno silo v EU, saj je to pomemben element zaščite EU pred kibernetskimi grožnjami. Zato bo EU poleg cilja glede osnovnih digitalnih spretnosti, določenega v akcijskem načrtu evropskega stebra socialnih pravic, imela cilj 20 milijonov zaposlenih strokovnjakov za informacijske in komunikacijske tehnologije v EU, pri čemer se bodo ženske in moški zbližali.