DESI je sestavljeni indeks, ki povzema pomembne kazalnike digitalne uspešnosti Evrope in spremlja napredek držav članic EU.
DESI je sestavljeni indeks, ki povzema pomembne kazalnike digitalne uspešnosti Evrope in spremlja napredek držav članic EU.
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Bločne verige,Robotika,Razširjena resničnost,Navidezna resničnost,Visokozmogljivo računalništvo,Strojno učenje,Računalništvo v oblaku,5G,Telekomunikacije,Wifi,Kvantno računalništvo,Razvoj programske opreme,Razvoj mobilnih aplikacij,Razvoj spletnih rešitev,Mikroelektronika,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
European Commission
Evropska unija
EU pobuda
Javno
Indeks digitalnega gospodarstva in družbe (DESI) spremlja digitalno uspešnost držav članic EU na podlagi ključnih kazalnikov in spremlja razvoj posameznih držav na področju digitalne konkurenčnosti. DESI je pobuda Generalnega direktorata Evropske komisije za komunikacijska omrežja, vsebine in tehnologijo, DG CONNECT. Danes je DESI priznan in avtoritativen vir, ki olajšuje delo raziskovalcem, statistikom, zasebnim podjetjem, oblikovalcem politik ter lokalnim in nacionalnim vladam z zagotavljanjem visokokakovostnih virov, ki omogočajo primerjave med različnimi državami, poslovnimi sektorji ali trendi.
DESI, ki je leta 2015 na podlagi podatkov za leto 2014 zasedel prvo mesto, prispeva k ciljem strategije EU za MSP za trajnostno in digitalno Evropo, ki jo je Evropska komisija objavila 10. marca 2020. V tem okviru bo indeks uporabljen za spremljanje letnega napredka malih in srednje velikih podjetij (MSP), ko gre za digitalizacijo in stopnje digitalne zrelosti. DESI spremlja digitalno uspešnost v petih ključnih razsežnostih: Povezljivost, človeški kapital, uporaba internetnih storitev, vključevanje digitalne tehnologije in digitalne javne storitve. Vsako dimenzijo spremlja tematsko poglavje s poglobljeno analizo in posebno poročilo. Analize so na voljo vsako leto v različnih oblikah, tako kratkih kot dolgih, in se osredotočajo na širši vpliv tehnologije ter na bolj specifične aplikacije in digitalno integracijo nastajajočih tehnologij. Drugi ukrepi, ki jih je poenostavil ali omogočil DESI, vključujejo:
Dodatni viri, poročila in publikacije so na voljo prek DESI v obliki kratkih povzetkov, analitičnih podatkov ter obsežnejših in podrobnejših analiz. Mednarodni DESI odraža in razširja svojo evropsko kolegico, saj z uporabo podatkovnih nizov ponuja analizo trendov, ki zajema 45 držav (27 držav članic in 18 držav zunaj EU).