Strategija Digitalna Slovenija 2030 je krovna strategija digitalne preobrazbe države do leta 2030 in je odgovor Vlade Republike Slovenije na razvojne izzive digitalizacije.
Strategija Digitalna Slovenija 2030 je krovna strategija digitalne preobrazbe države do leta 2030 in je odgovor Vlade Republike Slovenije na razvojne izzive digitalizacije.
Umetna inteligenca,Kibernetska varnost,Internet stvari,Veliki podatki,Bločne verige,Strojno učenje,Razvoj programske opreme,Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Slovenija
Slovenščina
Nacionalna pobuda
Digitalna Slovenija 2030 je strategija, ki je namenjena strateškemu načrtovanju spodbujanja digitalne preobrazbe Slovenije v razvojnem obdobju do leta 2030. V tej strategiji se upoštevajo ambicije in načela Evropske unije (v nadaljevanju: EU), obenem pa je plod usklajevanja med vladnimi predstavniki, institucijami, akademskimi predstavniki, predstavniki civilne družbe in zainteresirano javnostjo. Obravnava ključna področja digitalne preobrazbe Slovenije in se pri tem opira na evropske strateške dokumente in usmerja v poglavitne izzive digitalne preobrazbe v Sloveniji.
V središče strategije Digitalna Slovenija 2030 sta postavljena posameznik in okolje, v katerem živi, kot načela strategije pa izpostavljamo načela Evropske deklaracije o digitalnih pravicah in načelih (ljudje v središču, solidarnost in vključenost, svoboda izbire, sodelovanje, varnost in zaščita, trajnost) in posebej poudarjamo še splošno zavedanje o pomenu digitalne preobrazbe, internet kot strateško orodje digitalne preobrazbe, zaščito svobodnega odprtega interneta, zasledovanje medsektorskih sinergijskih razvojnih učinkov, uporabo slovenskega jezika in ohranjanje kulturne identitete, spodbujanje raziskav in razvoja digitalnih tehnologij in njihove uporabe, strateško avtonomijo in enotni digitalni trg, demokratično digitalno družbo in doseganje razvojnih ciljev Slovenije z digitalno preobrazbo.
V strategiji so predvidene usmeritve in določeni cilji s kazalniki za odpravo največjih razvojnih vrzeli za hitrejši razvoj digitalne preobrazbe na vseh področjih, od gigabitne infrastrukture do digitalne preobrazbe gospodarstva, digitalnih javnih storitev, poti v pametno družbo 5.0, kibernetske varnosti, digitalnih kompetenc in vključenosti ter povezanih vsebin, kot so podporna okolja in zeleni prehod.
Strategija Digitalna Slovenija 2030 je strateški dokument in vsebuje tudi konkretne merljive kazalnike po posameznih vsebinskih področjih. Krovni cilj strategije je spodbujanje digitalne preobrazbe Slovenije v vseh segmentih ‒ družba, država, lokalne skupnosti in gospodarstvo. Za upravljanje izvajanja strategije bo odgovorno ministrstvo, pristojno za digitalno preobrazbo.
Glede na horizontalnost področja strategija Digitalna Slovenija 2030 določa, da Vlada Republike Slovenije imenuje strateški svet za digitalno preobrazbo, ki je posvetovalno telo. Strategija določa še, da ministrstvo, pristojno za digitalno preobrazbo, za učinkovito koordinacijo medresorsko pomembnih projektov na področju digitalne preobrazbe in za iskanje medsektorskih razvojnih učinkov imenuje medresorsko delovno skupino za projekte digitalne preobrazbe.