Digitalni katalog za starejše od 50 let, ki ga je razvilo 6 partnerjev na področju izobraževanja odraslih iz vse Evrope.
Digitalni katalog za starejše od 50 let, ki ga je razvilo 6 partnerjev na področju izobraževanja odraslih iz vse Evrope.
Digitalne veščine
Osnovno
Sociologija in študiji kultur
Elk Cultural Center (Ełckie Centrum Kultury) - Poland
Češkoslovaška
Mednarodna pobuda
Javno
"Pojdi v digitalno obliko! Kultura na dosegu roke" je primer dobre prakse pobud, katerih cilj je izboljšati digitalne spretnosti marginaliziranih skupin in delov družbe, ki so pogosto izključeni iz digitalne družbe. Projekt je financiral program Evropske unije Erasmus+, potekal pa je v šestih evropskih državah v obdobju od leta 2016 do 2019.
Projekt, ki ga koordinira Kulturni center Elk na Poljskem in ga financira EU, združuje več partnerjev iz vse Evrope, med njimi švedsko Folkuniversitetet, neprofitno organizacijo viaindustriae v Italiji, češko Glafko, Kulturni center Alytus v Litvi in Ljudsko univerzo Rogaška Slatina (LURS) v Sloveniji.
Projekt "Go Digital! Kultura na dosegu roke' je poskus, da bi starejšim ponudili pozitiven vpogled v digitalne kompetence in tehnologijo. Čeprav v različni meri, se starejši v Evropi soočajo s podobnimi izzivi: zmanjšanimi finančnimi sredstvi, vse večjo stopnjo socialne izolacije in osamljenosti ter nevarnostjo nadaljnje izolacije. Katalog Go Digital je v okviru projekta vključeval široko paleto usposabljanj, prilagojenih starejšim, ki so jim pomagala razviti posebne spretnosti, da bi bili primerni za vse bolj digitaliziran svet. Cilj projekta je tako s povezovanjem digitalnih dogodkov s kulturnimi zagotoviti vrsto dejavnosti, ki lahko podprejo razvoj digitalnih spretnosti pri starejših od 50 let.
Zanimiv vidik projekta "Go Digital! Kultura na dosegu roke" je prilagojen pristop k učnim rezultatom in ciljem, zaradi česar je bil projekt uspešen pri razbijanju stereotipov o tem, kako starejši ljudje uporabljajo internet. To je deloma posledica dobrega raziskovalnega okvira, ki je bil v ozadju projekta in je pokazal na razloge, zakaj starejši ljudje uporabljajo internet (in se želijo naučiti digitalnih spretnosti): komuniciranje s svetom in iskanje informacij na spletu. Tečaji usposabljanja in vsebina kataloga so bili zato oblikovani tako, da so se odzivali na ti dve različni motivaciji za izpopolnjevanje.
Pobuda in njeni viri so bili razviti tako, da so dostopni vsakomur, ne glede na njegovo raven digitalnega znanja. Ves čas je bil poudarek na kakovosti, kar pomeni, da so bili starejši spodbujeni k nadaljnjemu razvijanju radovednosti z uporabo digitalnih orodij, tudi če na splošno ne razumejo veliko o tehnološki opremi. Te spodbude so bile tudi podlaga za vsebino usposabljanja v programu, kar je bil vidik, ki je olajšal ponovitev in ponovno uporabo.
Njegova nadnacionalna razsežnost je prav tako podpirala izkoriščanje in poznejšo ponovno uporabo rezultatov in izložb: program je potekal sočasno v šestih državah (Češka, Italija, Litva, Poljska, Slovenija in Švedska), pri čemer so sodelovali partnerji, ki delujejo na področju izobraževanja odraslih in imajo obsežno znanje o strategijah vseživljenjskega učenja ter zagotavljanju usposabljanja o digitalnih spretnostih v različnih okoljih. Projekt je uspešno združil široko skupnost deležnikov na področju izobraževanja odraslih in digitalnega izobraževanja ter postavil dobre temelje za nadaljnjo prilagoditev in ponovitev v drugih okoljih in regijah.