Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno
Latvija
Nacionalna pobuda
Latvija je v indeksu digitalnega gospodarstva in družbe (DESI) za leto 2022 na 18. mestu na področju človeškega kapitala med 27 državami članicami EU z oceno 44,1. Latvija je le malo pod povprečjem EU, kar zadeva osnovne in nadosnovne digitalne spretnosti. Vsaj osnovna digitalna znanja ima 51 % prebivalstva, starega od 16 do 74 let, nad osnovnimi digitalnimi znanji pa 24 %, medtem ko je povprečje EU 54 % in 26 %. 3,8 % zaposlenih je strokovnjakov za IKT, vendar 48 % podjetij, ki so zaposlila ali poskušala zaposliti digitalne strokovnjake, poroča o težavah pri zapolnjevanju teh prostih delovnih mest1. Kljub temu je delež diplomantov, ki študirajo IKT v Latviji, še vedno precej višji od latvijskega, saj je v državi 4,6 % diplomantov s področja IKT v primerjavi s 3,9 % v EU. Država je razmeroma uspešna tudi glede deleža žensk med zaposlenimi strokovnjaki za IKT - 23 % v primerjavi z 19 % na ravni EU.
V smernicah za digitalno preobrazbo za obdobje 2021-2027, ki jih je leta 2021 izdalo latvijsko ministrstvo za varstvo okolja in regionalni razvoj, je razvoj digitalnih spretnosti določen kot nacionalna prednostna naloga, s katero naj bi dosegli cilje digitalnega desetletja.
Latvija ima nacionalno koalicijo za digitalne spretnosti in delovna mesta - Partnerstvo eSkills -, ki je bila ustanovljena marca 2013 na skupno pobudo LIKTA (Latvijsko združenje za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo) ter ministrstva za varstvo okolja in regionalni razvoj. Od leta 2022 je latvijsko ministrstvo za izobraževanje in znanost prevzelo vlogo podpore pri usklajevanju nacionalne koalicije skupaj z združenjem LIKTA. Koalicija različnim deležnikom zagotavlja platformo za razpravo o ciljih razvoja digitalnih spretnosti v Latviji in njihovo izvrševanje ter sodelovanje pri skupnih pobudah.
Trenutne prednostne naloge latvijske nacionalne koalicije vključujejo:
Na nacionalni ravni glavni ukrepi, razviti v Latviji, temeljijo na "Smernicah za digitalno preobrazbo 2021-2027", ki jih je latvijska vlada sprejela julija 2021 in se osredotočajo zlasti na digitalne spretnosti za MSP. Strategija zajema izobraževanje na področju IKT in digitalne spretnosti, dostop do interneta, sodobno in učinkovito javno upravo, e-storitve in digitalne vsebine za družbo. Strategija določa zlasti naslednje ključne kazalnike uspešnosti za Latvijo na področju digitalnih spretnosti, ki jih je treba doseči do leta 2027:
Druge pomembne ukrepe in informacije v zvezi z razvojem digitalnih spretnosti v Latviji je mogoče najti v "Latvijskih smernicah za razvoj izobraževanja 2021-2027", ki jih je odobril latvijski kabinet ministrov in so bile pripravljene s podporo OECD ter vključujejo številne dejavnosti, namenjene razvoju orodij za e-učenje ter digitalnih in transverzalnih kompetenc.
Smernice nacionalne industrijske politike 2021-2027, ki jih usklajuje Ministrstvo za gospodarstvo Republike Latvije, obravnavajo razvoj osnovnih in naprednih digitalnih spretnosti za podjetja, zlasti MSP v Latviji. Akcijska usmeritev "Krepitev človeškega kapitala" se zlasti osredotoča na usposabljanje delovne sile za digitalne spretnosti, privabljanje mladih k IKT in STEM ter oblikovanje sektorskih skladov znanja in spretnosti v Latviji.
Latvija ima od leta 2014 posebno strategijo kibernetske varnosti, sedanja različica "Latvijske strategije kibernetske varnosti 2023-2026" je bila sprejeta marca 2023 in ima poseben steber za izobraževanje in raziskave ter dejavnosti za razvoj digitalnih veščin in veščin kibernetske varnosti na vseh ravneh.
Na podlagi teh strategij latvijska vlada skupaj s poslovnim in nevladnim sektorjem pripravlja nacionalni akcijski načrt za digitalne spretnosti, ki bo osredotočen na te naloge:
Ena glavnih pobud, povezanih z digitalnimi spretnostmi, organiziranih na nacionalni ravni, je digitalni teden ("Digitālā nedēļa" v latvijščini), vsakoletni dogodek za ozaveščanje, ki spodbuja digitalne spretnosti in priložnosti za njihovo pridobivanje. Dogodek se odvija od leta 2010, organizira pa ga veliko združenje zainteresiranih strani pod vodstvom organizacije LIKTA. Leta 2023 je bil digitalni teden v Latviji organiziran v okviru evropskega leta spretnosti 2023 in VSEH digitalnih tednov 2023, letos pa je v Latviji potekal že štirinajstič. Kampanjo je odprl politični dogodek na visoki ravni z naslovom "Kakšno bo leto digitalnih spretnosti v Latviji?".
Druga skupna pobuda, ki se osredotoča na spodbujanje digitalnih spretnosti in digitalne preobrazbe za mala in srednja podjetja, je kampanja "Pametna Latvija" ("Gudrā Latvija" v latvijščini). Pobuda se je začela leta 2019, njen cilj pa je spodbujati digitalno preobrazbo latvijskih MSP, pri čemer se osredotoča na dejavnosti za razvoj digitalnih spretnosti vodij in zaposlenih v podjetjih.
V Latviji je bila vzpostavljena mreža ambasadorjev tedna kode, vodij učiteljev in prostovoljcev. Mreža usklajuje promocijo Tedna kode v latvijskih izobraževalnih ustanovah.
V Latviji je vključevanje žensk v poklice IKT in digitalna delovna mesta pomembna prednostna naloga. Obstaja več pomembnih pobud za podporo razvoju digitalnih poklicev žensk, preusposabljanje in izpopolnjevanje deklet in žensk na področju digitalnih tehnologij. Predstavniki javnega, zasebnega in nevladnega sektorja sodelujejo pri izvajanju dejavnosti pobud, kot so Women4IT, Riga Tech Girls,She Can Do IT in druge.
Možnosti financiranja za izpopolnjevanje in preusposabljanje v podporo digitalnim kompetencam posameznikov in organizacij so na voljo v obliki posojil, nepovratnih sredstev in finančnih instrumentov. V obdobju 2021-2026 se večina dejavnosti na področju digitalne preobrazbe financira iz instrumenta za oživitev gospodarstva in odpornost ter Evropskega socialnega sklada in sklada za regionalni razvoj. Obstajajo pa tudi dejavnosti, ki jih podpirajo programi Obzorje, Erasmus+, Interreg in sheme nepovratnih sredstev EGP. Več informacij lahko najdete na strani Latvanske nacionalne koalicije za digitalne spretnosti in delovna mesta.