Projekt socialnega in krožnega gospodarstva, osredotočen na premostitev digitalne vrzeli v izobraževanju in podporo ustvarjanju delovnih mest.
Projekt socialnega in krožnega gospodarstva, osredotočen na premostitev digitalne vrzeli v izobraževanju in podporo ustvarjanju delovnih mest.
Digitalne veščine
Osnovno
Osnovne in splošne izobraževalne aktivnosti/izidi, podrobneje neopredeljeno
Ateliere Fara Frontiere
Romunija
Nacionalna pobuda
Zasebno
Let's Click on Romania je projekt socialnega in krožnega gospodarstva, ki ga je zasnoval Ateliere Fara Frontiere (AFF) za zmanjšanje digitalnega razkoraka v izobraževanju v Romuniji, tako da šolam in otrokom na ranljivih območjih zagotovi potrebno prenovljeno digitalno infrastrukturo za premostitev vrzeli in razvoj digitalnih veščin . V okviru te vizije si AFF prizadeva tudi za podporo ljudem, ki želijo vstopiti na trg dela. Konec koncev je njihov cilj ustvariti enak dostop do izobraževanja in priložnosti za razvoj vseživljenjskih spretnosti. Projekt ima tri poudarke:
Projekt Let's Click on Romania je nastal iz dveh ločenih situacij. Prvi je bil izziv, s katerim se sooča Romunija pri ustvarjanju strategije trajnostnega ravnanja z odpadki za električno in elektronsko opremo. V Romuniji se veliko elektronske opreme in električnih odpadkov (OEEO) odlaga z drugimi ostanki odpadkov – ali sežgejo na odprtih poljih s strani nezakonitih zbiralcev OEEO, kar negativno vpliva na kakovost zraka, ki ga vdihavamo. Drugič, ali je digitalni razkorak ustvaril, poudaril in poslabšal pandemija Covid-19. Pandemija je izpostavila globalni digitalni razkorak ter pomanjkanje dostopa do digitalnih tehnologij in infrastruktur, s katerimi se soočajo številne skupnosti – zlasti podeželske.
Podjetje Let's Click on Romania je ugotovilo, da kljub temu, da je bilo veliko računalnikov nezakonito odvrženih, podeželske skupnosti in več kot 1 milijon otrok niso mogli dostopati do spletnih razredov, ker niso imeli dostopa do naprave IT. Iz tega je nastala delavnica o socialnem in krožnem gospodarstvu, ki bo obravnavala obe vprašanji, hkrati pa se je lotila tretje: vključevanje in ustvarjanje delovnih mest.
Vključevanje in ustvarjanje delovnih mest
Vse gospodarske dejavnosti v okviru Let's Click on Romania zaposlujejo ljudi, ki imajo težave pri vstopu na trg dela zaradi preteklih ali trenutnih stisk. Pri educlicku jih zaposlijo za dve leti in jih v tem času podpirajo pri njihovem socialno-poklicnem razvoju. Poleg tega Let’s Click on Romania vsem zaposlenim nudi podporo s terapevti in socialnimi svetovalci. Projekt je zasnovan tako, da ustvari okolje, ki jih opolnomoči in jim pomaga razviti spretnosti in samozavest za vključitev na trg dela.
Covid-19 je poudaril in zaostril digitalni razkorak – pokazal in poslabšal neenakosti pri dostopu do digitalnih tehnologij. Pa ne samo to, pandemija je povečala revščino in povečala neenakosti ter ustvarila "krizo zaposlitve".
Ko je Let's Click for Romania začela reševati ta vprašanja, je bilo število šol, ki so se zanimale za sodelovanje, večje od pričakovanega. Na začetku je projekt prejel več kot 350 prijav šol ali drugih izobraževalnih organizacij. To kaže na jasno povpraševanje skupnosti po tovrstni pobudi – in dejstvo, da je bila zaradi povpraševanja podaljšana na leti 2021 in 2022, dokazuje, kako uspešna in potrebna je bila ta pobuda.
Od leta 2020 je projekt podprl več kot 450 šol, vključno z 80.000 otroki in učitelji z več kot 8.000 obnovljenimi računalniki. Poleg tega so v okviru programa socialno-poklicne integracije zaposlili 300 marginaliziranih odraslih – od tega jih je 50 % kasneje uspešno vstopilo na trg dela. S postopkom prenove IT naprav – namesto da bi jih zavrgli na slab način ali nezakonito – je Let’s Click on Romania zmanjšal emisije CO2 za 1.152.831 kg. Z različnimi kampanjami preko družbenih omrežij in novic so podjetja in organizacije ozaveščali o negativnih učinkih slabega odlaganja naprav in prednostih prenove. Dejstvo, da je bil projekt podaljšan na leti 2021 in 2022, dokazuje, da je obravnaval jasno povpraševanje v Romuniji in kako uspešen je bil.
Medtem ko je bil projekt prvotno ustvarjen za reševanje kratkoročnega vprašanja: zagotoviti otrokom napravo za povezavo z njihovimi spletnimi razredi, je Let's Click on Romania upošteval dolgoročno vprašanje in zagotovil, da bodo računalniki, ki so bili zagotovljeni otrokom, vrnjeni šola.
Projekt želi še naprej rasti in se širiti. Za leto 2023 so za donacijo pripravili še 4000 računalnikov. Prav tako želijo razširiti storitve, ki jih ponujajo/pokrivajo, z vključitvijo obnove druge opreme, kot so tiskalniki in projektorji, ki so ključni v infrastrukturi digitalnega izobraževanja.