O gradivu
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Politologija, odnosi posameznik-družba-država
Organizacija
Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD)
V vse bolj digitaliziranem svetu, kjer imajo podatki osrednjo vlogo pri oblikovanju javnih storitev in vladnih dejavnosti, so etični vidiki najpomembnejši za vzpostavitev in ohranjanje zaupanja javnosti.
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) je z objavo "Načel dobre prakse za etiko ravnanja s podatki v javnem sektorju" naredila pomemben korak naprej v tej smeri. Ta načela poudarjajo pomen etičnega ravnanja s podatki in njihove uporabe ter spodbujajo na vrednotah temelječe ukrepe, ki dajejo prednost človekovim pravicam in integriteti na področju digitalne uprave.
Bistvo načel dobre prakse
Bistvo Načel dobre prakse je zavezanost spodbujanju etične uporabe podatkov v javnem sektorju. Cilj je zagotoviti, da pobude, projekti, izdelki in storitve digitalne uprave ne bodo le učinkoviti, temveč tudi vredni zaupanja, ki ga državljani izkazujejo svojim vladam. Ta načela zagotavljajo celovit okvir, ki javne uslužbence, organizacije in nosilce odločanja usmerja pri vključevanju etike ravnanja s podatki v vse vidike njihovega delovanja.
Deset načel dobre prakse
V publikaciji je opisanih deset temeljnih načel dobre prakse, ki skupaj predstavljajo načrt za izvajanje etičnih podatkovnih praks v javnem sektorju:
- Celovito upravljanje podatkov
- Poznavanje in upoštevanje ustreznih vladnih ureditev za zaupanja vreden dostop do podatkov, njihovo izmenjavo in uporabo
- Vključiti etične vidike podatkov v procese odločanja v vladi, organizacijah in javnem sektorju
- Spremljajte in ohranite nadzor nad vhodnimi podatki, zlasti tistimi, ki se uporabljajo za razvoj in usposabljanje sistemov umetne inteligence, ter pri avtomatizaciji odločitev uporabite pristop, ki temelji na tveganju
- Natančno opredelite namen uporabe podatkov, zlasti v primeru osebnih podatkov
- Opredelite meje za dostop do podatkov, njihovo souporabo in uporabo
- Bodite jasni, vključujoči in odprti
- Objavite odprte podatke in izvorno kodo
- Razširite nadzor posameznikov in kolektivov nad svojimi podatki
- Bodite odgovorni in proaktivni pri upravljanju tveganj
Sodelovalni razvoj in izvajanje
Ta načela dobre prakse so rezultat sodelovanja v okviru delovne skupine visokih digitalnih državnih uradnikov OECD (E-leader) in prizadevanj tematske skupine za podatkovno usmerjen javni sektor. V tem prizadevanju, ki je trajalo od leta 2019 do leta 2020, sta sodelovali enota OECD za digitalno vlado in podatke ter nizozemsko ministrstvo za notranje zadeve in odnose s kraljevino, poleg tega pa so prispevale tudi države članice in partnerske države OECD. Načela ne odražajo le opaženih praks, temveč so namenjena tudi uskladitvi z obstoječimi pravnimi instrumenti in ukrepi politike OECD.