Praktično in uporabniku prijazno orodje, ki MSP pomaga pri iskanju nasvetov, smernic in priporočil agencije ENISA o kibernetski varnosti.
Praktično in uporabniku prijazno orodje, ki MSP pomaga pri iskanju nasvetov, smernic in priporočil agencije ENISA o kibernetski varnosti.
Kibernetska varnost
Osnovno,Vmesno,Napredno
Uporaba računalnika
Drugo gradivo za izobraževanje
European Union Agency for Cybersecurity (ENISA)
Evropska unija
Angleščina
Nacionalna pobuda
Zelo uspešni,Ne-naravni govorci,Osebe z 0-3 letnimi delovnimi izkušnjami,Osebe s 3-10 letnimi delovnimi izkušnjami,Osebe z 10+ leti delovnih izkušenj,Naravni govorci
Orodje „SecureSME“ je novo interaktivno spletno orodje, posebej zasnovano za MSP. Cilj orodja, ki ga je 8. septembra 2021 vzpostavila Agencija Evropske unije za kibernetsko varnost (ENISA), je zagotoviti praktično podporo MSP pri iskanju različnih nasvetov, smernic, orodij, poročil in priporočil agencije ENISA. MSP predstavljajo približno 99 % podjetij v EU in zaposlujejo milijone ljudi. Vendar pogosto nimajo sredstev in orodij za odkrivanje kibernetskih napadov in so žrtve kibernetske kriminalitete.
Orodje bo zato delovalo kot točka „vse na enem mestu“ za MSP v Evropi, ki jih bo podpirala s priporočili in smernicami za kibernetsko varnost na uporabniku prijazen in enostaven način. Priznava tudi vpliv pandemije COVID-19 na evropska podjetja, zaradi česar se morajo obrniti na nove digitalne rešitve.
Uvajanje novih tehnologij in digitalnih rešitev mora potekati vzporedno z varnostjo, mala in srednja podjetja pa imajo težave pri doseganju tega ravnovesja, predvsem zaradi pomanjkanja finančnih sredstev in smernic za kibernetsko varnost, ki bi jim bilo treba slediti. Vendar ni nujno, da je kibernetska varnost draga, saj bi morala: številne ukrepe, za katere ni potrebno znatno financiranje, je enostavno izvajati, tudi za organizacije, ki še niso tako digitalne. Nova platforma ENISA pripravlja praktične nasvete za kibernetsko higieno.
MSP lahko dostopajo tudi do video odložišča, zbirke smernic, orodij in nasvetov o strategiji in izvajanju kibernetske varnosti, stikov z ustreznimi nacionalnimi organi, pristojnimi za izvajanje kibernetske varnosti na nacionalni ravni, in dragocenih povezav za projekte, ki jih financira EU in so primerni za MSP. Druge značilnosti vključujejo: poročila, študije in delovni dokumenti, smernice in priporočila, spletna komunikacijska orodja, delavnice.
Na platformi je na voljo tudi kratek vodnik o kibernetski varnosti v obliki letaka – „12 korakov za zavarovanje vašega podjetja“, ki ponuja več smernic na visoki ravni o zaščiti spletnih sistemov in storitev. Vodnik je na voljo v več jezikih EU, poleg angleščine, vključno s češčino, nemščino, grščino, španščino, francoščino, italijanščino, latvijščino, poljščino, portugalščino in romunščino.