Digitalne veščine
Osnovno,Vmesno,Napredno,Digitalni strokovnjak
Avstrija
Nacionalna pobuda
Od pandemije COVID-19 je naše vsakdanje življenje bolj digitalno kot prej.
To velja tudi za svet dela: Digitalna preobrazba Avstrije se je pospešila, kar je prineslo tudi strukturne spremembe.
Na naši digitalni poti moramo s seboj vzeti vse državljane in nikogar ne smemo pustiti zadaj.
Navsezadnje je najboljši tehnološki razvoj brez vrednosti, če ga državljani ne morejo smiselno in kompetentno uporabljati. Dolgoročno so digitalne spretnosti ključna kvalifikacija za sodelovanje v sodobni in digitalno usmerjeni družbi - tako v zasebnem kot poklicnem življenju.
V Avstriji že obstajajo številne pobude in ponudbe, veliko je zavezanosti in opravljeno je bilo pomembno razvojno delo. Naš prihodnji izziv je doseči čim več ljudi in jim ponuditi privlačne in kakovostne izobraževalne priložnosti.
Čeprav se Avstrija glede na DESI 2022 uvršča nad povprečje EU v smislu digitalnih spretnosti, imamo dve veliki digitalni vrzeli: Več kot 30 % avstrijskega prebivalstva nima zadostne ravni osnovnih znanj in spretnosti. In primanjkuje nam digitalnih strokovnjakov. Glede na najnovejše "Avstrijsko poročilo o infrastrukturi" se dva od treh menedžerjev pritožujeta zaradi premajhnega števila strokovnjakov za IT v podjetju.
Da bi gospodarska in inovacijska moč Avstrije ostala močna in se še naprej razvijala v luči digitalizacije, potrebujejo strokovnjaki in državljani ustrezno raven znanja in spretnosti, da bodo lahko sledili digitalnemu svetu.
Zvezno ministrstvo za finance (BMF) želi na podlagi obstoječih projektov izvesti celovit program za odpravo vrzeli v digitalnih spretnostih v Avstriji: tako imenovano "pobudo za digitalne spretnosti". V okviru pobude naj bi obstoječe projekte usklajevala, usmerjala, nadalje razvijala in dopolnjevala štiri strokovna ministrstva: Zvezno ministrstvo za finance (BMF), Zvezno ministrstvo za delo in gospodarstvo (BMAW), Zvezno ministrstvo za umetnost, kulturo, javno upravo in šport (BMKÖS) ter Zvezno ministrstvo za izobraževanje, znanost in raziskave (BMBWF).
Cilj programa je razširiti osnovne digitalne spretnosti med prebivalstvom za vsakdanje življenje in tudi na bolj specifičnih področjih (zlasti strokovnjaki za IKT, izobraževanje, državljani, zaposleni, podjetja, javna uprava ...). S pobudo pomagamo pri ozaveščanju in širjenju znanja na temo varnosti ter pri obravnavi starostnih ali spolnih posebnosti za izboljšanje digitalnih spretnosti.
Na podlagi razvojnih prizadevanj in ukrepov na različnih področjih politike je treba vzpostaviti krovno strategijo, jasno strukturo in skupno platformo, ki jo (so)podpirajo vsi vključeni akterji, da se povežejo sile in ustvari široka zaveza za skupno izvajanje.
Konkretni cilji "pobude za digitalna znanja in spretnosti" so zagotoviti, da bo do leta 2030 čim več državljanov imelo zadostno raven osnovnih digitalnih znanj in spretnosti. Poleg tega želimo povečati delež strokovnjakov na področju informacijske tehnologije, zlasti žensk, ter spodbujati in promovirati digitalne talente, da bi izpolnili zahteve po usposobljeni delovni sili v gospodarstvu. Kar najbolje želimo izkoristiti digitalne spremembe in njihov potencial za rast.
Pobuda dodatno podpira cilje digitalnega desetletja EU do leta 2030 (doseči, da bo 80 % Evropejcev imelo osnovne digitalne spretnosti, in 20 milijonov strokovnjakov za IKT v Evropi).
Državni sekretar Florian Tursky podpira finančnega ministra Magnusa Brunnerja pri vseh nalogah njegovega resorja. Florian Tursky na svojem področju delovanja zastopa agende digitalizacije, informacijske tehnologije in telekomunikacij na mednarodni ravni (zlasti na ravni Evropske unije).