O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), drugo
Države razvitega sveta se soočajo s pospešenim staranjem družbe. Evropska Unija, prav tako pa tudi Republika Slovenija, nista izjemi. Slovenija je ena izmed držav s hitrejše naraščajočim deležem prebivalstva starejšega od 65 let. Ob tem se posledično zmanjšuje delež prebivalstva v aktivni dobi. V Sloveniji je bila v letu 2013 povprečna življenjska doba žensk okrog 83,1 leta, moških pa 77,2 let. Do leta 2060 naj bi po ocenah življenjska doba žensk znašala 88,9 let in 84,3 let za moške
Slovenija se ponaša z razmeroma dobro razvito in moderno digitalno infrastrukturo. Občuten primanjkljaj pa je mogoče zaznati že na področju osnovnih digitalnih veščin prebivalstva, pri čemer se primanjkljaj le še povečuje na področju naprednih digitalnih veščin. Po zbranih podatkih, poseduje v Sloveniji samo 55% prebivalstva, v starostni skupini med 16 in 74 let, vsaj osnove digitalne veščine in znanja. Starejše osebe so ena izmed najbolj ranljivih skupin družbe, ki se s težavo spoprijemajo s hitrostjo in zahtevnostjo digitalne preobrazbe družbe. Njihov deficit na področju osnovnih digitalnih vešči je zato še večji. Razkorak se še povečuje med prebivalstvom v mestih in na ruralu. Pandemija ni le opozorila na to vprašanje, še več, povzročila je tudi nekakšno revolucijo pri uporabi digitalnih tehnologij v družbi v svetovnem merilu.... , vendar je hkrati povzročila, da je ena od najbolj ranljivih skupin - starejši - v virtualnem času, ki ga je povzročila pandemija, še bolj osamljena in izključena iz družbe.
Eden izmed načinov zmanjšanja primanjkljaja digitalnih veščin in znanj je projekt Simbioza Mobiln@: Digitalno znanje brez meja. Simbiona Mobiln@ ne zmanjšuje le razkoraka med starejšo populacijo prebivalstva in digitalizacijo ampak predvsem želi starejšim približati IKT tehnologije.
Projekt Simbioza Mobiln@ izvaja inštitut Simbioza Genesis, socialno podjetje, ki svoje poslanstvo opisuje kot sodelovanje in prenos znanja med generacijami ter spodbujanje vseživljenjskega učenja na vsakodnevni ravni v vsakodnevnih aktivnostih. Njihove dejavnosti temeljijo na opolnomočenju vseh generacij z digitalnim znanjem, vendar še z posebno osredotočenostjo na dvig digitalnih veščin in zagotavljanje dostopa do novih tehnologij za starejše (55+). Njihov glavni cilj je premostiti vrzel med starejšim prebivalstvom in neustavljivim napredkom IKT z aktivno pomočjo starejšim, da postanejo "neustrašni" uporabniki storitev, orodij in interneta IKT.
O projektu Simbioza Mobiln@
Projekt Simbioza Mobiln@ - mobilna učilnica na kolesih (prvo te vrste v Sloveniji in regiji), presega tradicionalno učilnico s štirimi stenami in se približuje tistim, ki običajno nimajo dostopa do izobraževalnih virov. Projekt prispeva k premostitvi razkoraka IKT izobraževanja med mestom in podeželjem, hkrati pa tudi k premostitvi razkoraka med starejšim prebivalstvom Slovenije in neustavljivim napredkom IKT tehnologije nasploh.
Projekt Simbioza Mobiln@ se je izvajal, njegove aktivnosti pa se izvajajo naprej tudi še po uradnem zaključku projekta, v času epidemije Covid-19 med julijem 2021 in decembrom 2022. V času izvajanja projekta je bilo:
- Izvedenih 43 delavnic v trajanju 754 izobraževalnih ur za 2.506 starejših udeležencev.
- Dodatno je bilo izvedenih 125 osebnih aktivnosti za starejše v trajanju 750 izobraževalnih ur za 6.412 starejših po vsej Sloveniji.
- Pri izvajanju projektnih aktivnosti je sodelovalo 325 prostovoljcev iz vseh 12 statističnih regij v Sloveniji.
Mobilna aplikacija Magda pa je bila nadgrajena s 30 učnimi vsebinami (videovodniki) in 30 kvizi. Magda ima trenutno 5200 aktivnih uporabnikov. Med samim izvajanjem projekta se je Simbioza skupnost dodelujočih organizacij povečalo iz 148 na 205.
Simbioza Mobiln@ izvaja aktivnosti tudi po uradnem zaključku projektnih aktivnosti, saj so sodelujoče organizacije prepoznale projekt kot zanimiv, ki prinaša dodano vrednost dejavnostim, ki jih organizacije samostojno izvajajo v svojih lokalnih skupnostih.
Zakaj je to dobra praksa?
Poleg tega je pobudo Simbioza Mobiln@ prepoznalo tudi Ministrstvo za digitalno preobrazbo Republike Slovenije, ki na podlagi rezultatov mobilne enote razmišlja o uvedbi več mobilnih enot za usposabljanje starejših na področju digitalnih kompetenc. Simbioza Mobiln@ tako predstavlja primer dobre prakse in temelj za izvajanje v širšem kontekstu, tj. v družbah, ki se soočajo z enakimi ali podobnimi družbenimi izzivi, npr. digitalna pismenost, vključenost spolov, socialna vključenost, socialne inovacije in podjetništvo.
Za izvajanje aktivnosti Simbioza Mobiln@ je bilo vozilo kombi Icevo preoblikovano in prilagojeno v sodobno, popolnoma opremljeno učilnico za izvajanje digitalnega usposabljanja. Upoštevani so bili vsi zakonodajni standardi in merila, ki omogočajo dostop do vozila invalidom (npr. klančine), tako da lahko vsakdo samostojno in varno vstopi v vozilo. V ta namen je bila prilagojena tudi vsa druga oprema. Podporno okolje projekta - aplikacija Magda je prilagojena tudi omejitvam drugih s starostjo povezanih fizičnih ovir (npr. vidne ovire, omejitve motoričnih sposobnosti itd.) in omogoča enostaven dostop do različnih vsebin na preprost, personaliziran in uporabniku prijazen način.