O dobri praksi
Digitalna tehnologija/specializacija
Stopnja digitalnih veščin
Industrija - Področje izobraževanja in usposabljanja
Informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT), podrobneje neopredeljeno
Organizacija
Digital National Alliance
Okrogla miza je uspešno združila številne zainteresirane strani. Družba DNA Bolgarija je v sodelovanju s predstavniki zasebnega sektorja organizirala okroglo mizo za zaprtimi vrati, na kateri so lokalni oblikovalci politik, predstavniki malih in srednje velikih podjetij, strokovnjaki s področja digitalne industrije, e-trgovine, predstavniki visokošolskega izobraževanja in finančni posredniki razpravljali o priložnostih in ovirah za digitalizacijo bolgarskih malih in srednje velikih podjetij v okviru pandemije COVID-19 in po njej.
Na okrogli mizi so se poglobili v posebna vprašanja na nacionalni ravni, pri čemer so upoštevali vseevropske izzive in odzive na pandemijo za racionalizacijo digitalizacije MSP in njihovih procesov.
Pandemija COVID-19 je še povečala potrebo po digitalizaciji MSP in zagotavljanju njihove zaščite pred kibernetskimi napadi. Spletna orodja so bila za mnoge med pandemijo rešilna bilka in so katalizator okrevanja gospodarstva. V zadnjih dveh letih se je sprejemanje tehnologije močno pospešilo in ustvarilo "tehnološko pospeševanje", ki je razbilo stare navade in ustvarilo boljše: na področju znanj, delovnih mest in poslovanja. Pandemija je povečala tudi obstoječe razlike, zlasti na področju delovnih mest in gospodarstva. Digitalno spretna podjetja in posamezniki so se med pandemijo izkazali za veliko bolj odporne, medtem ko so bili tisti, ki so se s težavo prilagajali tehnologiji, izpostavljeni večjim gospodarskim tveganjem.
Glavni trendi in izzivi digitalizacije malih in srednje velikih podjetij v Bolgariji in Evropi
Maksim Belitski, profesor inovacij in podjetništva, je predstavil poročilo, v katerem so opisani glavni trendi digitalizacije MSP v Evropski uniji med pandemijo COVID-19, in poudaril, da morajo digitalna orodja postati glavna prednostna naloga MSP, saj imajo potencial dodane vrednosti za trajnost MSP - zdaj in v prihodnosti.
Okrogla miza je bila bistvenega pomena pri ugotavljanju razlik med Bolgarijo in drugimi državami članicami EU glede ravni digitalizacije. Medtem ko je na primer spletno trgovanje v Evropi doživelo razcvet, je Bolgarija še vedno pod povprečjem EU. Digitalizacijo ovirajo tudi specifične ovire za MSP. Čeprav 90 % MSP meni, da so jim digitalna orodja omogočila nadaljnje poslovanje med pandemijo, več kot polovico MSP, ki ne uporabljajo tehnologije, vodijo direktorji, starejši od 45 let, kar je starostna ovira za digitalizacijo. Uporaba digitalnih orodij v povprečju 1,6-krat poveča prihodke, 1,4-krat izboljša zadrževanje strank in vodi k zaposlovanju 3,3-krat večjega števila ljudi.
Dejavniki, ki določajo uporabo digitalnih orodij, so: razpoložljivost informacij o uporabi teh orodij; stroški njihove uvedbe; digitalno znanje delavcev; hiter dostop do interneta; čas, za katerega se takšna orodja uvedejo. Digitalna orodja bi morala biti glavna prednostna naloga za mala in srednja podjetja zaradi pomembne dodane vrednosti, ki jo imajo za trajnost poslovanja med pandemijo. Na okrogli mizi so razpravljali o mehkih ukrepih, kot so usposabljanje, razumljive informacije in dostop do finančnih sredstev, ki naj bi pomagali MSP pri digitalizaciji in ki naj bi jih uvedli javni organi.
V sklepnem delu razprave je bilo izpostavljeno pomanjkanje elektronskih upravnih storitev v Bolgariji kot glavna težava pri komunikaciji MSP z državo. Za uspešno digitalizacijo MSP mora obstajati slišnost za učinkovito komunikacijo z državnimi institucijami. Udeleženci razprave so kot ključne izpostavili naslednje potrebne ukrepe za uspešno digitalizacijo poslovanja: 1) spodbujanje naložb za nemoteno uvajanje digitalnih orodij v poslovni model MSP in 2)pridobivanje digitalnih veščin z reformami učnih načrtov
Zakaj je to dobra praksa?
Zagotavljanje udobnega (zaprtega) okolja za odprt in produktiven pogovor med predstavniki podjetij, vlade in akademske sfere je dobra praksa, ki jo je mogoče ponoviti tudi v drugih okoljih.
Ker je bila okrogla miza organizirana v bolj zasebnem okolju, je MSP in predstavnikom odprla vrata za odprto izmenjavo dobrih praks ter razpravo o vprašanjih in izzivih ter o tem, kako jih premagati. Uspešna digitalizacija MSP je tema, o kateri lahko v podobnih oblikah razpravljajo tudi druge države članice EU.